Minister za javno upravo Gregor Virant je odpovedal podpis kolektivne pogodbe za javni sektor, napoveduje pa tudi svoj odstop, če do podpisa ne bo prišlo. Za odpoved se je odločil, ker je vlada v novelo zakona o sistemu plač vnesla nekatere določbe mimo dogovora s sindikati. Temu so nasprotovali predvsem v policijskem in carinskem sindikatu ter sindikatu paznikov.
Po Virantovih besedah gre za določbe, ki rušijo dogovorjene izravnave med uniformiranimi poklici v javni upravi. Te določbe so vnesli na predlog ministra za obrambo Karla Erjavca, je povedal Virant in dodal, da jim je odločno nasprotoval. Obrambni minister se je že odzval na Virantove trditve. Odločno zavrača, da sta ministrstvo za obrambo in Slovenska vojska razloga za odpoved podpisa kolektivne pogodbe za javni sektor. Kot pojasnjujeErjavec, je v okviru razprave o zakonu o sistemu plač v javnem sektorju le branil tiste pridobitve, ki so bile zagotovljene že z zakonom o službi v SV.
V zvezi z 0,5-odstotnim dodatkom za minulo delo je Erjavec spomnil, da gre za določbo iz zakona o obrambi, ki je bil sprejet že pred 10 leti z dvotretjinsko večino. Kot je prepričan, zakon z navadno večino tega ne more spreminjati. Izjave o izsiljevanju tega dodatka pa je ocenil kot zavajanje javnosti.
Virant je podpis pogodbe za 15. maj napovedal po četrtkovi seji vlade, zdaj pa ga je odpovedal in napovedal nove pogovore s sindikati. Z njimi se bo sestal v četrtek, skupaj pa bodo poskušali najti rešitve, ki bodo zanje sprejemljive in bodo ponovno vzpostavile enotnost v plačnem sistemu in pravična razmerja. V ponedeljek pa se namerava Virant dobiti še s premierjem Janezom Janšo in mu predlagati, da vlada spremeni svojo določitev. "V tem primeru dajem sindikatom prav in se bom zavzemal za rešitev, ki bo odpravila storjeno napako," je poudaril Virant.
Sindikati: Kriva je vlada
Vodja sindikalne pogajalske skupine Doro Hvalica je sporočil, da je pogajalska skupina sindikatov javnega sektorja glede novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki daje posebne privilegije SV, sprejela stališče, da je za to kriva vlada. Kot je pojasnil, se je vlada v zadnjem trenutku brez vednosti socialnih partnerjev odločila, da na nek način ogrozi temeljni koncept zakona. "Mi smo imeli sicer že prej relativno večino za podpis, ampak prav ta večina bi bila tako po Virantovi kot moji oceni ogrožena, zato je preprosto preložil podpis," je pojasnil Hvalica. Po njegovih besedah je bilo ministrovo dejanje korektno in taktično zelo pametno.
Hvalica se strinja, da se je prav Slovenska vojska (SV) pojavila kot element tega spora, ampak ne po lastni krivdi. "Kriva je vlada, ki se je v zadnjem trenutku brez vednosti socialnih partnerjev, brez sodelovanja s sindikati odločila, da na nek način ogrozi temeljni koncept zakona." To po besedah Hvalice pomeni, da postavlja nekatere skupine javnih uslužbencev v poseben privilegiran položaj.
V sindikalni pogajalski skupini računajo, da bo zmagal razum, če se to ne bo zgodilo, bodo že v četrtek ali pa v najkrajšem času razmislili o pripravljenosti za podpis kolektivne pogodbe. "Naše temeljno izhodišče je, da zakon lahko ureja samo stvari za vse enako."
Vlada je na četrtkovi seji za obravnavo v DZ po nujnem postopku na majski seji pripravila novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Novela omogoča parcialni pristop, po katerem bodo lahko v nov plačni sistem šle tiste dejavnosti, ki bodo do konca maja sklenile kolektivne pogodbe.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.