Gregor Virant in njegovi sodelavci so predstavili dolgo pričakovani osnutek programa, ki ga bodo potrdili na petkovem kongresu. Virant je najprej poudaril, za koga bo njegova stranka, in sicer "za tiste, ki jim je dovolj delitve na leve in desne, dovolj pa jim je tudi prepiranja“. Poudarja, da je treba energijo usmeriti v reševanje težav v državi.
Sicer pa omenjeni opozarja, da je treba ljudem v Sloveniji povrniti upanje. Potrebujemo pravno in učinkovito državo, dodaja, pri tem pa mu prikimavajo njegovi sodelavci Marko Pavliha, Jani Soršak, Janez Šušteršič in Rado Pezdir.
Kaj je treba še postoriti v naši državi? Treba je zmanjšati javno porabo, ukinili bi Državni svet, saj je "čisto nepotreben“, poslancem bi odvzeli možnost, da predlagajo referendum, a to pravico bi pustili državljanom. V nadaljevanju so predstavniki Virantove liste oziroma kmalu že stranke, poudarili, da bi državo poenostavili oziroma debirokratizirali. Pri tem bodo "odločni in brezkompromisni“, poudarja Virant, ki bo skupaj s svojo ekipo gradil na dobrih zgodbah.
Odgovoril je tudi na novinarsko vprašanje, s kom bi šel v koalicijo, in dotaknil se je špekulacij, da gre pri njegovem delovanju za tihe dogovore in kupčije v ozadju. Virant to odločno zanika, pravi pa, da bi v koalicijo šli s tistimi, ki sprejemajo njihova programska izhodišča.
"Naša zgodba je iskrena in čista. V ozadju ni dogovorov z Janšo in Jankovićem. Smo stranka sodelovanja, nobenega ne izključujemo. V koalicijo pa bi šli s tistimi, ki sprejemajo naša programska izhodišča," je dejal Virant, a o konkretnih strankah ni želel govoriti, saj bo za to čas "od 5. decembra naprej".
Sicer pa dodaja, da se jim "iz dneva v dan vse več ljudi ponuja za sodelovanje in kandidiranje na listah, a so pri izbiri zelo izbirčni, saj iščejo nove obraze". Nekaj znanih imen sicer bo, a ti "niso ne levi ne desni".
'Ne prodajamo populizma'
Tako zatrjuje Pezdir, ki dodaja, da "tisti, ki obljublja gigantske projekte, obljublja dolg". Država ne sme biti tista, ki sanira podjetja, plačevanje izgub pa je nato na ramenih davkoplačevalcev, dobički pa gredo tistim, ki so ustvarili to izgubo. "Tisti, ki zavozijo podjetje, naj odgovarjajo," je odločen Pezdir, in nadaljuje s predlogom, da moramo okrepiti vlogo države kot regulatorja.
Prav tako se je dotaknil večno pereče teme, kot je notarstvo, dimnikarstvo in pogrebništvo. Tudi tu bi uvedli določene spremembe, saj se "na teh področjih potrošnike odira".
Borili bi se proti kartelom in monopolistom. Ustanove, kot so na primer pošta in komunala, bi morale konkretno pokazati, kako zaračunavajo storitve. Če so nepravilnosti, morajo sprejeti odgovornost za le-te.
Pezdir se je dotaknil tudi vprašanja neplačevanja prispevkov delavcem. "Tu ne bo pogajanj, niti minute," je bil oster. Če delodajalec delavcu ne plačuje prispevkov, sledijo "brutalne kazni". "Če krade lastnim zaposlenim, naj izgine za večno in naj stopi pred sodno-kazenski proces," je dodal.
Sicer pa Pezdir poudarja nadaljevanje privatizacije, za NLB napoveduje "popolno privatizacijo".
Kaj še obljublja Virantova ekipa?
Vrnimo se k obljubi debirokratizacije – Virant poudarja pomembnost e-uprave, združitve zemljiške knjige in katastra, zmanjšal bi število ministrstev (9 ali pa 10), za približno 10 odstotkov bi zmanjšali število institucij, ukinili bi obvezno članstvo v vseh zbornicah (Virant: Tisti, ki se želijo včlaniti, bodo plačevali članarine. Zbornice pa se bodo morale potruditi, da se ljudje želijo včlaniti.).
Glede plač v javnem sektorju pa je dejal, da bodo te odvisne od rasti v gospodarstvu. Za javne uslužbence pa je dejal, da so sodelavci vlade, s sindikati pa se bodo pogajali.
Kje nima država kaj iskati?
V gospodarstvu, medijih in podobno, odgovarjajo v Virantovi listi.
Kako bodo delovali, če pridejo v vlado?
Virant pravi, da je njihov program še odprt, saj sprejemajo predloge in ponujene izboljšave. "Ko pridemo v vlado, bomo delovali tako kot zdaj," je dodal.
Ministri lahko ostanejo brez službe
Janez Šušteršič je poudaril, da bodo morali ministri podpisati izjavo, da bodo v primeru neizpolnjevanja zastavljenih ciljev ostali brez službe.
Glede davkov pravi, da bi razbremenili srednji razred, uvedli bi olajšave pri dobičku, še posebej v primeru manjših podjetij, prav tako je poudaril, da jim je v interesu, da delavci dobijo dolgoročne pogodbe za zaposlitev.
Soršak: brez pravne države ni gospodarskega razvoja
Zato si je Soršak kot prioriteto zastavil boj proti korupciji in gospodarski kriminaliteti.
Uvedel bi poskusni mandat sodnikov, prav tako bi javno objavil zaostanke za posamezna sodišča.
Soršak poudarja, da je tej državi potrebna dobra organizacija.
V spodnjem dokumentu si lahko preberete osnutek programa Liste Gregorja Viranta.
KOMENTARJI (241)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.