Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja se bodo v ponedeljek sešli na pogajanjih. Vlada se želi dogovoriti o 158-milijonskem znižanju plačne mase v javnem sektorju. Kot je v petek pojasnil minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant, izhajajo iz plačne mase, kot jo je določil letošnji proračun. Vladna stran opozarja, da je treba dogovor skleniti in uveljaviti čim prej, saj je z vsakim odlogom obdobje, v katerem bo treba doseči prihranke, krajše. Tako predlaga intenzivna pogajanja v želji, da bi jih končali do 10. maja in bi ukrepi lahko začeli veljati s 1. junijem.
Kakšne ukrepe bo predlagala vladna stran, še ni povsem jasno. Virant je komentiral le, da vlada delno rešitev vidi v zmanjševanju števila zaposlenih v javnem sektorju, kar bi dosegli predvsem z restriktivno politiko nadomeščanja naravnega odliva zaposlenih, medtem ko se odpuščanju iz poslovnih razlogov želijo izogniti. Prav tako je Virant omenil možnost pogovorov o sektorskih ukrepih, tudi na primer pogajanja o standardih in normativih v šolstvu.
Sindikati ne popuščajo
V sindikatih javnega sektorja po drugi strani vztrajajo, da dodatno zniževanje plač, ki bi presegalo tisto, v katero so privolili lani pri zakonu za uravnoteženje javnih financ, zanje ni sprejemljivo. Prav tako si želijo dodatnih pojasnil glede podatkov in izračunov iz izhodišč za pogajanja, ki jih je vlada sprejela in sindikatom posredovala v četrtek. Kot opozarja predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj, vlada tudi še ni povedala, kako bo poskušala doseči cilj znižanja mase plač.
A Virant pred ponedeljkom pravi, da v pogajalski proces vstopa optimistično. "Nimamo nobene garancije, da bomo dogovor dosegli, ampak mislim, da je tudi na strani sindikatov razumevanje in spoznanje, da je situacija takšna, da je nekaj treba narediti," dodaja. Meni namreč, "da ima vsakdo raje zagotovljeno varno službo in zaposlitev, pa čeprav z nekoliko nižjo plačo".
S sindikati javnega sektorja je vlada formalno še vedno v stavkovnem razmerju. Vse od sprejetja proračunskih dokumentov za letošnje leto namreč v sindikatih vre. Ostro so nastopili tako proti predvidenemu znižanju, kot tudi proti morebitnemu odpuščanju zaposlenih, ki bi bilo lahko posledica znižanja. Prejšnji vladi Janeza Janše so očitali, da je znižanje določila, ne da bi z njimi o tem sploh poskušala doseči sporazum.
23. januarja letos je sledila splošna stavka javnega sektorja s protestnimi shodi zaposlenih v več slovenskih mestih. Stavka je bila v večjem delu javnega sektorja enodnevna, a stavkovni odbori sindikatov so ostali, prav tako stavkovne zahteve, pri katerih sindikati vztrajajo, ne glede na to, da ima Slovenija zdaj novo vlado.
Nova vlada pa se bo, kot kaže glede na zadnje sodbe sodišč, ob tem morala soočiti tudi s posledicami nekaterih preteklih odločitev: z vprašanjem možnega povračila premalo izplačanega regresa javnim uslužbencem ter poračuna neizplačanih plačnih nesorazmerij.
KOMENTARJI (401)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.