Predsedniki koalicijskih strank in vodje poslanskih skupin so se na sestanku s premierjem Janezom Janšo pogovarjali tudi o ugotovitvah protikorupcijske komisije.
Prvak DL Gregor Virant je po sestanku dejal, da je Janša imel priložnost za pojasnjevanje o svojem premoženju pred protikorupcijsko komisijo. "Meni Janša nima kaj pojasnjevati," je dodal Virant in zatrdil, da koalicija dela naprej. Virant je poudaril, da sta po ugotovitvah komisije za preprečevanje korupcije zdaj na potezi Janša in Janković. Na vprašanje, ali njegov poziv k Janševem odstopu, pri katerem vztraja, pomeni položaj, ko mora ali odstopiti premier ali DL oditi iz koalicije, pa je odgovoril, naj počakamo in naj se odločita Janša in Janković. "Menim, da danes nisem jaz problem, niti DL, ampak kdo drug," je ocenil Virant.
Virant je še pred sestankom dejal, da so "ugotovitve tako obremenjujoče, da terjajo odstop obeh funkcionarjev z javnih funkcij." Če Janković in Janša ne odstopita, pa je to v sedanjem času, "ko je zaupanje v politiko že tako na nizki točki, katastrofalno sporočilo", je dejal Virant in dodal, da druge možnosti dejansko ni.
Pahor zaskrbljen
Na ugotovitve se je odzval tudi predsednik republike Borut Pahor. Iz njegovega kabineta so sporočili, da je predsednik zaskrbljen zaradi izsledkov komisije, "saj poglabljajo nezaupanje ljudi v politiko prav v trenutku, ko danes v Bruslju najvišjim predstavnikom EU pojasnjuje napredek Slovenije v spopadu s krizo".
Obenem Pahor sporoča, da komisijo odločno podpira v nameri, "da v najkrajšem času pripravi zakonodajno pobudo za celovito ureditev sistema nadzora nad premoženjskim stanjem funkcionarjev, ki bi okrepil obseg in učinkovitost nadzora in določil sorazmerne in učinkovite sankcije."
Kraljič ostro o ugotovitvah KPK: Če je to res, je to konec Slovenije
Sicer pa so se pozivi k njunem odstopu čez dan vrstili. Analitika Rado Pezdir in Peter Kraljič se strinjata, da bi morala oba, če ugotovitve držijo, takoj odstopiti. Kraljič celo meni: "Če je to res, je to konec Slovenije."
"Mislim, da bi se morala javno opravičiti državljankam in državljanom in takoj odstopiti z vseh položajev in politike,“ je prepričan Pezdir. V nasprotnem primeru bo po njegovem mnenju veljalo, da država razpada in da lahko počnemo kar koli, še dodaja.
Erjavec: Koalicijski partnerji od Janše pričakujemo pojasnila
"Če so ugotovitve protikorupcijske komisije resnične, bi morala odstopiti," meni tudi Karl Erjavec. Pravi tudi, da se morata v preučevanje premoženja vključiti še Durs in policija. "Koalicijski partnerji od Janeza Janše pričakujemo pojasnila o izvoru premoženja,“ je še dejal Erjavec.
Če ugotovitve komisije držijo, je namreč več možnosti, pravi. Lahko se sestavi enako vlado z drugim predsednikom, lahko se sestavi drugačno vlado z drugimi strankami. Če ne bi bilo nobene rešitve, pa bi bile mogoče tudi predčasne volitve, je pojasnil prvak DeSUS.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša pa meni, da bi morala Janša in Janković o morebitnem odstopu presoditi sama. Pravi, da bi morala ravnati kot vsi drugi javni funkcionarji in premoženje prijaviti.
Lukšič: Morala bi narediti to, kar večina pričakuje
Predsednik SD Igor Lukšič ocenjuje, da bi morala Janša in Janković "krepko premisliti zadevo in nato narediti to, kar večina pričakuje". A je po njegovem mnenju težko pričakovati, da se bosta odločila za "kakšne radikalne ukrepe".
Lukšič je še v odzivu dejal, da je za Slovenijo zelo slabo, da imamo v vrhu slovenske politike dva človeka, ki ignorirata prakso, ki jo hočemo v državi uvesti, tj. da imajo politiki transparentne finance, da znajo pojasniti, od kje jim prilivi, in če tega ne znajo, da zapustijo položaje. Upa, "da je to tista kaplja čez rob, ki bo končno pomenila uvajanje nove prakse v slovensko politiko".
Žerjav: Očitki so resni
Predsednik SLS Radovan Žerjav ocenjuje, da so očitki protikorupcijske komisije resni. "Če bi se to meni zgodilo, ne bi bil več niti minister niti predsednik stranke,“ je dejal in dodal, da je odločitev njuna. "Očitno se je politika znašla pred resnim razpotjem, kjer se bo morala znati prečistiti. Sicer tok dogodkov v državi ne bo šel v pravo smer," je prepričan Žerjav. Od Janše pričakuje pojasnila.
Novakova: Nobena juha se ne poje tako vroča, kot se skuha
Predsednica NSi Ljudmila Novak meni, da je treba ugotovitve komisije spoštovati in upoštevati, vendar pa se ne gre z nobeno oceno prenagliti. "Nobena juha se ne poje tako vroča, kot se skuha," je poudarila. Dejala je še, da mora politik odstopiti takrat, ko je pravnomočno obsojen.
Vsak mora po njenih besedah namreč imeti možnost, da se zagovarja in da pojasni, česar ga obtožujejo. Novakova meni, da mora politik sam pri sebi imeti občutek, ali so ugotovitve resnične ali jih lahko še kako pojasnil.
Mussomeli: Morda gre za administrativno napako
Ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli pravi, da odstopa Jankovića in Janše ne pričakuje. Kot je dejal, gre morda le za administrativno napako in bosta lahko oba ustrezno pojasnila, za kaj je šlo.
V LDS pričakujejo ustrezna pojasnila
Na ugotovitve komisije so se odzvali tudi v LDS. V stranki pričakujejo, da bosta v čim krajšem času ustrezno pojasnila denarne in premoženjske transakcije ter izvor premoženja, ki sta ga zamolčala. V nasprotnem primeru pa pričakujejo, da bosta oba potegnila ustrezne poteze, ki bi jih v takšnem položaju moral povleči vsak odgovoren politik.
Pri tem v LDS spominjajo, da je nekdanja predsednica LDS in ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal zaradi načelnega mnenja KPK pri najemu stavbe NPU odstopila iz objektivnih razlogov.
KOMENTARJI (1622)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.