Na tiskovni konferenci je dejal, da si je ob koncu tedna vzel čas za premislek. Nato se je odločil, da v proračun vrne razliko med denarjem, ki ga je leta 2009 zanj plačala država, in med denarjem, ki ga je skupaj z akontacijo in poračunom dohodnine sam vplačal v proračun.
Država je zanj omenjenega leta plačala 61.762 evrov (funkcionarsko nadomestilo in prispevki), medtem ko je sam v proračun vplačal 42.985 evrov dohodnine (21.431 evrov akontacije dohodnine in 21.553 evrov poračuna dohodnine).
''Razliko med tistim, kar je zame plačala država, in tistim, kar sem sam plačal dohodnine, sem vplačal v proračun, čeprav mi tega ne bi bilo treba," je dejal Virant.
Zgodba o nadomestilih in honorarjih zanj zaključena
Virant je pokazal tudi potrdilo računovodskega servisa, ki dokazuje, da je danes na splošni konto proračuna nakazal 18.777 evrov, ''s čimer sem poravnal vse stroške, ki jih je z mano imela država''. ''S tem je zame ta zgodba zaključena, svojo energijo pa nameravam sedaj usmeriti v prihodnost,'' pravi nekdanji minister za javno upravo v času vlade Janeza Janše in eden od kandidatov za mandatarja na prihajajočih predčasnih državnozborskih volitvah.
Zgodba zaključena?
Gregor Virant pravi, da so mu po letu 2008 mnogi svetovali, naj odpre podjetje v tujini, česar pa ni storil, ''čeprav bi bilo to davčno ugodneje''. ''Igral sem transparentno in po pravilih, kot vedno,'' zatrjuje Virant.
A če bi Gregor Virant ustanovil podjetje, bi mu usahnila tudi pravica do prejemanja funkcionarskega nadomestila, ki mu je zaradi tega, ker se delo preko avtorske pogodbe ne šteje za delovno razmerje, še vedno pripadalo. Zanj najbolj ugodna (ne pa tudi za davkoplačevalce) izbira je torej bila prav delo preko avtorske pogodbe.
Vrgel rokavico o zavezi k znižanju in skrajšanju funkcionarskih nadomestil
Na tiskovni konferenci je vse stranke, ki sodelujejo na volitvah, pozval k sklenitvi zaveze, da bodo skrajšali in znižali funkcionarska nadomestila. Po njegovem predlogu bi moral biti zakon o prejemanju nadomestila tak, da bi funkcionar nadomestilo prejemal, če ne bi dobil zaposlitve, če pa opravlja pogodbeno delo, ''naj se to odračuna od denarja, ki ga zanj namenja država''.
"Če bi vedel, kaj se bo dogajalo, morda leta 2009 ne bi delal. Tako kot mnogi pred menoj in verjetno še številni za menoj bi lahko prejemal funkcionarsko nadomestilo in se v miru pripravljal na vrnitev na staro delovno mesto.'' Po njegovih besedah je pravzaprav smešno, da se je pozornost javnosti vzbudila ob dejstvu, da je ob prejemanju nadomestila še delal.
Ponosen na višino svojih honorarjev
Glede visokih honorarjev za svoje pedagoško svetovanje pravi, da je nanje ponosen. ''Ponosen sem na to, da je povpraševanje po mojem svetovanju veliko in da je moje delo cenjeno,'' pravi Virant.
Virant je sicer v predvolilnih soočenjih poudarjal, da pravice do nadomestila ne bi uveljavljal, če bi živel sam. A ker ima družino, se mu je zdelo prav, da sprejme tisto, kar mu po zakonu pripada. Sicer še pravi, da svojih prihodkov ne skriva. Lani je tako zaslužil 27 tisočakov in dobil še 106 tisoč evrov honorarjev.
KOMENTARJI (929)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.