Koalicijske poslanske skupine bodo stališča o interpelacijah zoper notranjega ministra Gregorja Viranta (DL) in ministra za izobraževanje Jerneja Pikala (SD) sprejemale večinoma še v torek. A kljub nekaterim kritikam v minulih dneh za zdaj kaže, da podpora koalicije ministroma na prihajajoči seji DZ ni vprašljiva.
"Lahko zatrdim, da ne bomo podprli nobene od teh dveh interpelacij," je dejal vodja poslancev DeSUS Franc Jurša. Poslanska skupina PS bo stališče sprejela v torek. Iz vrst stranke je bilo vsaj neuradno slišati kar nekaj kritik na račun Viranta, a ga bodo očitno kljub temu podprli. Prav tako Pikjala. Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer je namreč danes dejal, da sta interpelaciji neresni in da ne vidi razloga, da ministroma ne bi izrekli podpore.
Do Viranta in njegovega zapleta z letalskimi kartami so bili v preteklih dneh ostri tudi v SD in so spomnili, da so "ujetniki koalicije". Danes pa je prvi med njihovimi poslanci Matjaž Han razblinil vse dvome. Normalno je, da se koalicija zamaje ob takih očitkih, je ocenil, "ampak ne glede na vse je SD eden od štirih stebrov te koalicije in se ta steber zagotovo ne bo prvi podrl", je dejal. Končno odločitev bodo tudi oni sicer sprejeli v torek.
"Imamo primer karikatur interpelacije, ne pa interpelacij," pa je ocenil vodja poslancev DL Rihard Braniselj. Njegova stranka seveda ne bo podprla nobene od napovedanih interpelacij.
Virant že drugič na zagovoru
Virant se bo moral pred poslanci zagovarjati že drugič. Na vrhu tokratnih očitkov skupine poslancev s prvopodpisanim Ivanom Vogrinom je politično kadrovanje, ker naj bi nekdanjemu izvršnemu direktorju DL Janku Jenku pomagal v nadzorni svet Slovenske industrije jekla (SIJ). Vendar pa je koalicijsko podporo Virantu najbolj pod vprašaj postavilo njegovo nakupovanje letalskih vozovnic pri Adrii Airways.
Pikalu pa poslanci SDS očitajo nepravilnosti in korupcijo pri javnem razpisu v zvezi z državljansko vzgojo iz leta 2009, ko je bil minister sicer prvak SD Igor Lukšič, Pikalo pa je deloval na Fakulteti za družbene vede, ki je na razpisu dobila sredstva.
Po Virantovem mnenju opozicija interpelacije ni vložila v skladu z ustavo. Kot poudarja, se očitki v veliki večini ne nanašajo na njegovo delo ministra. Podoben poudarek je najti tudi v Pikalovem zagovoru. Opozarja namreč, da se interpelacija lahko nanaša le na delo ministra in njegovega resorja, ne pa na delo, ki je potekalo v drugem času in na drugi ustanovi.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.