Minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant je namignil, da je med nujnimi varčevalnimi ukrepi tudi zmanjševanje števila občin, ob enem pa dodal, da vlada o tem še nima konkretnih načrtov.
Po njegovih besedah bi morali določiti, da je absoluten kriterij za občino najmanj 5000 prebivalcev, ostale pa bi preprosto ukinili oziroma bi jih združili z večjimi. Po njegovih ocenah bi v Sloveniji lahko shajali z do sto občinami.
Zmanjševanje števila občin bi bilo po njegovih ocenah smiselno še pred naslednjimi lokalnimi volitvami, ki bodo prihodnje leto.
Več kot polovica občin ima manj kot 5000 prebivalcev
Slovenija je razdeljena na 211 (oziroma 212, če prištejemo še Ankaran, ki je občina v konstituiranju) bolj ali manj velikih občin. Po podatkih statističnega urada, dostopnih na spletni strani ministrstva za notranje zadeve in javno upravo, ima 110 občin manj kot 5000 prebivalcev (52,1 odstotka). Od tega je 26 občin z manj kot 2000 prebivalci.
V 48 občinah (22,8 odstotka) je od 5000 do 10.000 prebivalcev, v 49 občinah (23,2 odstotka) pa je od 10.000 do 50.000 prebivalcev. Dve občini (Koper in Kranj) imata od 50.000 do 100.000 prebivalcev, dve (Ljubljana in Maribor) pa več kot 100.000.
Po zadnjih podatkih statističnega urada se je število prebivalcev v letu 2012 v več kot polovici slovenskih občin zmanjšalo. Upad je bil najizrazitejši v občini Kobilje (za 5,0 odstotka).
Dve občini sta imeli 1. januarja 2013 manj kot 400 prebivalcev, in sicer Hodoš/Hodos (375) in Osilnica (396). Manj kot 1000 prebivalcev imajo po podatkih statističnega urada še Solčava (518), Kobilje (590), Jezersko (634), Kostel (644) in Dobje (968).
Ukinjanje občin ne bi bilo enostavno, vprašanje je, koliko bi prihranili
Podpredsednik Skupnosti občin Slovenije in župan občine Miklavž na Dravskem polju Leo Kremžar je za 24ur.com dejal, da pričakujejo, da jim bo vlada načrte predstavila in se z njimi tudi pogovarjala.
O zmanjšanju števila občin za skoraj polovico pa je dejal, da je to malce čudno kar tako reči. ''To je tako, kot če bi jaz rekel, da bi lahko shajali s polovico vlade,'' je poudaril in nadaljeval, da pa morebiti je to lahko celo res, saj smo v Sloveniji v preteklosti shajali s 64 občinami.
''Smisel občine je vsebina občin in o tem se je treba pogovarjati. Šele to bi lahko dalo število,'' je dejal Kremžar in spomnil, da so o razdelitvah oziroma ustanovitvah občin na referendumu odločali prebivalci, prav tako pa se je po njegovem treba vprašati, kaj so te občine pomenile za razvoj Slovenije.
Na splošno gledano občine delujejo dobro, je še dejal. ''Skoraj povsod tam, kjer so iz večjih nastale nove občine, ljudje pravijo, da je sledil mnogo večji in hitrejši napredek,'' je dodal. Ukinjanje občin po njegovem mnenju vsekakor ne bi bilo enostavno.
Kremžar je še dejal, da so tudi sami že predlagali nekatere racionalizacije. ''Povezujejo se občine v skupne občinske uprave, pri skupnih projektih, pri mnogo inšpekcijskih službah in tako zmanjšujemo stroške,'' je povedal.
''Prihranek pri tem bi bil pri zmanjšanju števila županov, in to je še najmanjši problem. Vse drugo, pristojnosti, ki jih imajo občine, ljudje, ki delajo, pa bi se moralo prenesti na tisto večjo občino,'' je poudaril.
Pred ukinitvijo občine je treba o tem povprašati ljudi
Predsednik Združenja občin Slovenije in župan občine Pivka Robert Smrdelj je za 24ur.com dejal, da je ta tema že večkrat prišla na dan, pa vendar do tega še nikoli ni prišlo. Ob napovedi se zdi, da je slovenska lokalna samouprava popolnoma zanič, da bi torej ukinili kar polovico občin, je dejal Smrdelj in dodal, da občine in sistem delujejo dobro. ''Upam, da se ne bodo šli takšnega eksperimenta,'' je poudaril.
Tudi Smrdelj pričakuje resno debato o sami ideji, ki po njegovem ne bi prinesla kakšnih resnih finančnih učinkov, saj bi več ali manj ostalo, prihranili bi, po njegovem mnenju, le pri ukinitvi sejnin za svetnike in plač za župane. Ukinjanje občin je primerjal z ukinjanjem ministrstev – sam meni, da niso privarčevali praktično nič. ''Res morda ni več ministra, je pa zato tam državni sekretar, ki ima prav tako tajnico,'' je dejal Smrdelj.
Smrdelj si tudi ne predstavlja, kako naj bi ukinjanje in združevanje občin potekalo, sam meni, da vsekakor ne bi bilo enostavno, prav zagotovo pa po njegovem mnenju ne bi smelo iti mimo ljudi, ki bi o tem morali odločati na referendumu.
Na naše vprašanje, ali vidi smiselnost občine, ki ima celo manj kot 400 prebivalcev, je odgovoril, da bi vsekakor morali stvari gledati od primera do primera in ugotavljati, kje bi lahko kaj racionalizirali.
Hkrati je omenil občino Solčava (ki je s 518 prebivalci ena najmanjših), kjer zelo veliko delajo in so veliko naredili za razvoj tistega območja. Občine so po njegovem nekakšen razvojni inštrument. Dejal, je da so se mnoga območja razcvetela, ko so dobila novo občino, saj so bila pred tem prikrajšana za finančna sredstva.
KOMENTARJI (946)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.