
Sporazum opredeljuje medsebojno trgovino z vinom in medsebojno priznavanje posebnih list vin z zaščitenim geografskim poreklom. Po Butovih besedah je včerajšnji podpis krona triletnega dela in je pomemben prispevek k približevanju Slovenije EU ne samo na tem področju, ampak na celotnem področju približevanja. Tudi komisar Fischler je podpis vinskega sporazuma označil kot uspeh, ki je v obojestransko korist, in kot dober korak v pripravi Slovenije na članstvo v EU.

V skladu s sporazumom bo Slovenija s 1. januarjem 2002 lahko brez plačila carine v EU izvozila 48.000 hektolitrov vina letno. Izvoz slovenskih vin se bo nato lahko postopoma povečal do 72.000 hektolitrov v letu 2007. V zameno je Slovenija odobrila uvozno kvoto za vina iz EU, in sicer v višini 12.000 hektolitrov za leto 2002 s postopnim povečanjem kvote do 15.000 hektolitrov v letu 2005. "Resnično verjamem in sem prepričan, da bo to priložnost izkoristilo veliko število slovenskih vinogradnikov in vinarjev izvoznikov, ki bodo predvsem svoja visoko kvalitetna vina lahko plasirali in prodajali na zahtevne evropske trge," je po podpisu dejal minister But, ki meni, da je ta korak za slovensko vinogradništvo in vinarstvo zato izjemnega pomena. Pri pregledu uvozno-izvoznih številk lahko ugotovimo, da so "nekako nesimetrične", se je slikovito izrazil komisar Fischler in dodal, da je to dobro za Slovenijo, saj je vinorodna dežela in je precej odvisna od proizvodnje vina. "Mi to spoštujemo," je poudaril ter dodal, da podpis sporazuma predstavlja neke vrste simbol uspešnega sodelovanja z EU.
Sporazuma vključuje tudi vzajemno priznavanje, zaščito in nadzor poimenovanja vin ter označevanja alkoholnih in aromatiziranih pijač. Komisar Fischler je mnenja, da je ta segment bistvenega pomena pri zagotavljanju podpore proizvodnji in ugledu kakovostnih izdelkov, kar je v interesu tako porabnikov kot pridelovalcev. Sporazum s Slovenijo tako odraža usmerjenost obeh pogodbenic k zaščiti geografskih oznak na notranjih trgih EU in Slovenije ter na dvostranski ravni. Kot je dejal But, sta obe strani pregledali vse potrebne liste vin in ugotovili, da nimata pripomb. "Torej lahko smatramo, da bodo tudi vina, kot so cviček in teran, v tem obdobju ustrezno zaščitena."
Podpis sporazuma tudi na Hrvaškem

Fischler je včeraj s hrvaškim ministrom za kmetijstvo Božidarjem Pankretićem v Zagrebu podpisal dodatni protokol sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju o vzajemnih koncesijah za določene vrste vin in alkoholnih pijač. Protokol bo Hrvaški omogočil, da bo na evropsko tržišče izvozila občutno večje količine vina brez carine kot doslej, in sicer 800.000 hektolitrov, brezcarinski uvoz iz EU v Hrvaško pa bo v naslednjih petih letih postopno naraščal z 8000 na 20.000 hektolitrov.
Fischler je po podpisu protokola dejal, da je obisk izkoristil za izmenjavo pogledov s hrvaškimi predstavniki o kmetijstvu, enem od najobčutljivejših področij v prilagajanju evropskim standardom. Kot je še dejal, mora Hrvaška posodobiti kmetijstvo ter izboljšati pravne, veterinarske in sanitarne standarde, če želi imeti dostop na tržišče Evropske unije. Fischler je poudaril, da EU Hrvaški ne bo vsiljevala uvedbe meril, saj jih mora Hrvaška izvesti sama, če želi izkoristiti številne možnosti svetovne trgovine in trga EU.