Vlada je z danes sprejetimi spremembami uredbe o cestninskih cestah in cestnini omogočila lepljenje vinjet kjerkoli ob robu notranje strani vetrobranskega stekla. Doslej je namreč veljalo, da je treba vinjete nalepiti v levi zgornji kot vetrobranskega stekla, a je precej voznikov vinjete prilepilo na napačen del stekla.
Kot je na novinarski konferenci po seji vlade poudaril minister za promet Radovan Žerjav, je po uvedbi vinjet prišlo v praksi do napačnega nameščanja vinjet, čeprav je uredba določala levi zgornji kot. "S to uredbo smo to spremenili in dovoljujemo nameščanje vinjet kjerkoli na vetrobranskem steklu. Priporočamo sicer zgornji levi kot, ni pa narobe, če bo vinjeto kdo prilepil kam drugam," je pojasnil Žerjav.
Druga sprememba uredbe se nanaša na problematiko zlomljenega vetrobranskega stekla in s tem povezano zamenjavo vinjete. Če je doslej veljalo, da je v primeru zlomljenega vetrobranskega stekla novo vinjeto mogoče dobiti samo tako, da se odlepljena vinjeta s potrdilom o zamenjavi stekla pošlje na Družbo za avtoceste v RS (Dars), ta pa uporabniku pošlje nadomestno vinjeto, se zdaj uvaja še ena možnost. Uporabnik tako lahko kupi novo vinjeto, staro pa skupaj s kopijo računa o nakupu nove vinjete in zamenjavi vetrobranskega stekla pošlje na Dars, ki uporabniku povrne denar za novo vinjeto.
Slovenija je s 1. julijem uvedla vinjete za osebna vozila, medtem ko za tovorni promet še naprej velja dosedanje plačevanje cestnin glede na prevoženo razdaljo. Letos je mogoče kupiti le polletno vinjeto, ki stane 35 evrov, naslednje leto pa tudi enoletno vinjeto za 55 evrov.
Odgovor o vinjetah že v Bruslju
Ministrstvo za promet in Evropska komisija se končno strinjata, da je slovenski odgovor s pojasnili o uvedbi vinjet prispel v Bruselj.
Na ministrstvu za promet so zanikali navedbe Evropske komisije, da Slovenija še ni posredovala odgovora s pojasnili o uvedbi vinjet. Odgovor je bil izročen v torek, so pojasnili in kot dokaz priložili potrdilo o prejemu pošiljke, ki ga je izdala Evropska komisija. V Bruslju so nato potrdili, da so pismo prejeli.
Odgovor na dopis Evropske komisije je bil preko stalnega predstavništva Slovenije pri Evropski uniji posredovan generalnemu direktorju generalnega direktorata za energetiko in promet Matthiasu Rueteju v torek, 8. julija ob 13.36, so pojasnili na ministrstvu za promet.
"Sedaj pa smo prejeli slovenski odgovor na Ruetejevo pismo, poslano 13. junija, v katerem je komisija zahtevala dodatne informacije o uvedbi vinjet v Sloveniji," je popoldne potrdil tiskovni predstavnik komisije Mark English. "Vsebine pisma ne bomo komentirali, dokler ne bo popolnoma analizirano," je dodal.
English je sicer danes zgodaj popoldne povedal, da je Evropska komisija ta teden Sloveniji ponovno poslala pismo in jo opomnila, da želi prejeti odgovor oziroma pojasnila glede uvedbe vinjet v Sloveniji. Navedbe, da komisija slovenskega pisma še ni dobila, sta takoj zanikala ministrstvo za promet in stalno predstavništvo Slovenije v Bruslju.
Komisija je pojasnila glede uvedbe vinjet od Slovenije zahtevala sredi junija. Po njeni presoji namreč obstaja možnost, da ta ukrep ni v skladu s pravnim redom EU. Slovenija je imela na voljo dva tedna, da Bruslju posreduje svoje stališče oziroma pojasnila.
Slovenska vlada je minuli teden potrdila odgovor Evropski komisiji in v njem ponovno poudarila, da uvedba vinjet ne more biti ukrep, ki bi diskriminiral na podlagi državljanstva, in prav tako ne gre za ukrep, ki bi lahko omejeval prost pretok oseb v okviru notranjega trga EU.
Ukrep ne vpliva na možnost dostopa tujih državljanov na trge drugih držav članic in ne more preprečiti niti omejiti dostopa na ozemlje Slovenije ali gibanja po ozemlju notranjega trga, je poudaril tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.