Slovenija se z Evropsko komisijo o avtocestnem projektu pogaja, kar pomeni, da projekt še ni potrjen, zato tudi izplačilo sredstev ne more biti ustavljeno. V odzivu na pisanje Dnevnika, da je Bruselj zaradi vinjet začasno ustavil izplačila za slovenski avtocestni program, so na Evropski komisiji poudarili, da to ni res. "Ne moremo ustaviti plačila za projekt, če ta sploh še ni potrjen. Projekt ni bil niti potrjen niti zavrnjen," je pojasnila tiskovna predstavnica komisarke za regionalno politiko Eva Kaluzynska.
Slovenija se po njenih besedah trenutno s komisijo pogaja o tako imenovanem velikem projektu. Velike projekte namreč evropska kohezijska zakonodaja posebej obravnava, gre pa za projekte, katerih skupni stroški presegajo 25 milijonov evrov v primeru okolja in 50 milijonov evrov v primeru drugih področij. Kohezijska zakonodaja sicer v primeru velikih projektov predvideva, da država članica ali organ upravljanja komisiji predloži naslednje podatke: podatke o organu, ki je odgovoren za izvajanje, podatke o naravi naložbe ter njen opis, finančni obseg in lokacijo, rezultate študij izvedljivosti, časovni razpored za izvedbo projekta in, če je pričakovano obdobje izvajanja zadevne operacije daljše od programskega obdobja, faze, za katere je zaprošeno sofinanciranje EU v programskem obdobju od 2007 do 2013.
Gre sicer za sofinanciranje celotne prometne infrastrukture, tudi železnic, v okviru kohezijskega sklada, je za 24ur.com pojasnil predstavnik za stike z javnostjo na ministrstvu za promet Damijan Križnik. Slovenija bi tako dobila denar od Evropske unije, vendar je projekt še v fazi usklajevanja.
Nadalje mora predložiti analizo stroškov in koristi, vključno z oceno tveganja in predvidenega učinka na sektor in socialno-gospodarske razmere v državi članici oziroma regiji ter analizo učinka na okolje. Podati mora tudi finančni načrt, ki prikazuje celotne načrtovane finančne vire in načrtovan prispevek iz vseh virov financiranja EU. Ob tem pa so v službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko povedali, da bo Slovenija v prihodnjih dneh v Bruselj posredovala dokumentacijo o projektu, v kateri pa bo podala dodatno obrazložitev zaradi uvedbe vinjet v Sloveniji.
Sicer nam Bruselj načeloma ne more prepovedati uvedbe vinjet v Sloveniji, saj se o načinu cestninjenja odloča vsaka članica posebej, je za 24ur.com potrdil Križnik s prometnega ministrstva. Dnevnik pa poroča, da je ''odobritev financiranja iz skladov Evropske unije za avtocestne projekte lahko odloženo, če Slovenija ne bi spoštovala temeljnih načel evropske pogodbe''. Med njimi pa je tudi načelo nediskriminatornosti. Uvedba letnih in polletnih vinjet bi bila namreč lahko diskriminatorna do tujcev, ki bi Slovenijo samo prečkali. Zato lahko verjetno Unija tudi prepove uvedbo vinjet ali pa se vsaj obregne v njihovo ceno, vendar pa nam na vprašanje na prometnem ministrstvu niso mogli odgovoriti, ker je ''črpanje sredstev še v fazi usklajevanja''.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.