Hrvaška ob uvedbi vinjet v Sloveniji alternativnih poti za turiste, ki prihajajo na Hrvaško, ni priporočila, ampak zgolj pokazala, da obstajajo, "in v tem je velika razlika", je v dejal hrvaški minister za turizem Damir Bajs.
Ministrove izjave s konca junija so v Sloveniji naletele na ostre kritike; slovenski minister za promet Radovan Žerjav je ocenil, da se Bajs vmešava v slovenske notranje zadeve. "Glede na dejstvo, da Slovenija ni uvedla vinjet za krajše obdobje od pol leta, smo na ministrstvu prepričani, da imamo tudi mi pravico našim turistom predstaviti zemljevid, ki ga je pripravil Hrvaški avto klub. Oni so to storili tako zaradi svojih članov kot zaradi drugih avto klubov v Nemčiji in Avstriji, ki imajo prav tako pripombe glede sedanjih slovenskih vinjet," je povedal minister iz vrst Hrvaške kmečke stranke (HSS) Bajs.
Na vprašanje, kako bi se odzval, če bi slovenski avto klub ponudil slovenskim voznikom alternativne smeri na Hrvaškem, da bi se izognili plačilu cestnine na hrvaških avtocestah, Bajs odgovarja, da najbolj izpostavljeni hrvaški mediji in najbolj brani hrvaški časopisi ter nekateri časopisi v tujini ponujajo voznikom prav alternativne smeri na poti skozi Hrvaško.
"Na ministrstvu se ne odzivamo na takšne poteze, ker menimo, da imajo naši turisti pravico do izbire. Torej, imamo isti pristop tako v primeru Hrvaške kot v primeru Slovenije," pravi minister in dodaja, da so se odzvali samo zaradi tega, ker so ocenili, da slovenska uvedba vinjet vpliva na konkurenčnost hrvaškega turizma.
Bajs: Uvedba dvotedenskih vinjet
Pravi, da kot minister za turizem nikoli ni oporekal pravici Slovenije, da sprejme odločitev o vinjetah in uvede šestmesečne in letne vinjete. "Sicer pa na ministrstvu menimo, da je treba uvesti dvotedenske vinjete, kar je tudi praksa v večini držav EU, ki imajo vinjete."
Alternativne poti brez vinjet
Kot je znano, je Hrvaški avtoklub v sodelovanju z ministrstvom za turizem predstavil zemljevid cest, kjer vinjete niso obvezne. Pred tem pa je že v sredini junija hrvaški časopis Večernji list objavil zemljevid, kako se prebiti iz Hrvaške preko Maribora do Avstrije, ne da bi plačali 35 evrov za polletno vinjeto. Na ministrstvu so tako ugotovili, da obstaja šest poti, na katerih turisti ne potrebujejo vinjete: Zagreb—Celje—Dravograd, Zagreb—Macelj—Ptuj—Šentilj, Čakovec—Ljutomer/Murska Sobota—Gornja Radgona, Zagreb—Macelj—Maribor—Šentilj, Reka—Trst in Pulj—Trst.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.