Pred 1. julijem, ko se začne vinjetni sistem cestninjenja na slovenskih avtocestah in hitrih cestah, so predstavniki policije, ministrstva za promet in Družbe za avtoceste (Dars) predstavili napotke za varno vožnjo skozi cestninske postaje ter nadzor nad plačilom cestnine. Na cestah bodo prisotni štirje organi, ki bodo izvajali nadzor nad uporabo vinjet: prometni inšpektorat, policija, carina in Dars.
Kot je povedal izvršni direktor za cestninjenje v Darsu Bojan Banfi, bo Dars v prvih dneh po uveljavitvi vinjetnega sistema, v prvi fazi akcije, nadzor izvajal skupaj s policijo. Darsovi cestninski nadzorniki bodo skupaj s policijo nadzor izvajali na odsekih, kjer bodo izvozi iz avtocest, na odsekih, kjer bodo vozila mirovala - počivališča in bencinski servisi, v nočnem času in tudi na takšnih odsekih avtocest, kjer bo možno na varen način zagotoviti upočasnjeno vožnjo in nato izločanje tistih vozil, ki ne bodo imela vinjete. Cestninski nadzorniki bodo preverjali opremljenost vozil z vinjeto, veljavnosti vinjete in ponarejenost vinjet.
Alojz Habič iz sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi je dejal, da bodo policisti lahko preverjali pravilno namestitev vinjet na vozilih in iz prometa izločali vozila, ki ne bodo opremljena z vinjeto. Kjer izločanje ne bo mogoče, bodo vozila napotili tja, kjer bo mogoče zapustiti cestninsko cesto. "Policija bo nadzor izvajala tako, da bo zagotavljala varnost vozil, ki jih bo nadzirala, in voznikov ter svojo varnost," je poudaril. V začetnem obdobju bo izvedenih več poostreznih nadzorov, pri katerih bodo sodelovali tudi cestninski nadzorniki. S tem bodo cestninskim nadzornikom pomagali, da se uvedejo v delo in da bodo nato varno sami opravljali ta nadzor. Policija bo nadzor izvajala tudi na vzporednih cestah, kjer zaradi morebitnega izogibanja vinjetam pričakujejo povečan promet. Kot je še povedal, od voznikov pričakujejo, da bodo upoštevali prometno signalizacijo, ki bo postavljena na cestninskih postajah.
Študenti ostali brez dela
Dars je za potrebe nadzora nad uporabo vinjet prešolal okoli 100 cestninskih blagajnikov v cestninske nadzornike, ki naj bi se po njegovem v naslednji fazi usposobili tako, da bodo nadzor opravljali sami. Nakupil je tudi za začetek potrebno opremo, 20 vozil, s katerimi bodo opravljali nadzor, pa je iz obstoječega Darsovega avtoparka. Izobraževanje je državo stalo okoli 40 tisoč evrov.
Cestninski nadzorniki bodo imeli ustrezne uniforme temno modre barve in zaščitne jopiče z napisom Cestninski nadzor, na uniformi bo napisana prva črka imena in priimek, identificirali pa se bodo s kartico. Trenutno je na cestninskih postajah zaposlenih okoli 400 cestninskih blagajnikov ter od 250 do 350 študentov, s katerimi nadomeščajo potrebo po zaposlenih. Z uvedbo novega vinjetnega sistema cestninjenja se bo zmanjšal le obseg študentskega dela, je še poudaril Banfi.
Je izračun pravi?
Vinjetni sistem cestninjenja bo veljal za vozila, katerih največja dovoljena masa ne presega 3.500 kilogramov, ne glede na največjo maso priklopnega vozila. Kot je dejal Damijan Leskovšek z ministrstva za promet, so bili pred sprejemom odločitve o uvedbi vinjetnega sistema cestninjenja opravljeni izračuni, tako glede višine cene vinjete kot obdobja trajanja vinjete. Ravno letna in polletna vinjeta sta se pokazali kot optimalna rešitev. Pri tem so sledili cilju zagotoviti finančno vzdržnost Darsa, kar pomeni, da bo s pobranimi cestninami še lahko naprej odplačeval že najete kredite oziroma uresničeval svoje načrte v prihodnje, je še poudaril. Do zdaj so sicer prodali okoli 230.000 vinjet.
Slovenija zaostaja s pripravami
Kljub temu, da vsi trdijo, da je Slovenija pripravljena na uvedbo novega cestninskega sistema, pa - vsaj kar se tiče tujcev, ki pridejo v našo državo - ni tako. Na nekdanjih mejnih prehodih na primer, kjer se pripeljejo v
Slovenijo po avtocestnem odseku, nimajo kje kupiti vinjete. "Tudi
če gremo mi v Avstrijo, kupimo vinjeto na Šentilju ali že v Mariboru na
Petrolu, naj oni storijo enako. Vinjeto naj kupijo že v svoji državi,“ je svetoval Leskovšek v imenu ministrstva za promet.
Prodaja vinjet v tujini pa še ni omogočena, kako naj torej to storijo? Na Darsu obljubljajo, da so dogovori v teku in prodaja bo vzpostavljena. Na Hrvaškem naj bi vzpostavili več kot 61 prodajnih mest, a časa jim zmanjkuje.
Avstrijci imajo sicer omogočeno vožnjo brez vinjete do prvega avtocestnega izvoza, pri nas pa te možnosti ne bo. Na Darsu so ob tem zaključili: "Treba bo poskrbeti za pravočasno namestitev prodajnih mest. Če tega ne bo, bomo podobno kot v Švici takoj za mejnim prehodom organizirali začasno prodajno mesto Darsa.“
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.