Visoki predstavniki ameriške administracije so sicer pred časom vztrajno zatrjevali, da gre pri t.i. pismu osmih evropskih držav in izjavi vilenske skupine o podpori ameriškim prizadevanjem za razorožitev Iraka za spontana dejanja teh držav.
Pred objavo pisma osmih - njegov pobudnik je bil britanski premier Tony Blair, med drugimi pa sta ga podpisala tudi italijanski in španski premier, Silvio Berlusconi in Jose Maria Aznar - so se njegovi snovalci po pisanju časnika Financial Times tesno posvetovali z Bushevo administracijo, ki je prejela tudi osnutek pisma.
Tesno so Američani sodelovali tudi pri nastajanju t.i. vilenske izjave, ki jo je podpisalo 10 držav kandidatk za članstvo v zvezi Nato, med njimi tudi Slovenija. Izjavo je po navedbah Financial Times pravzaprav spisal Bruce Jackson, "ameriški državljan in nekdanji lobist" velikih ameriških podjetij iz oboroževalne industrije ter predsednik Odbora za osvoboditev Iraka. Jackson se je pri pripravljanju izjave tesno posvetoval z Belo hišo, čeprav je ta vedno trdila, da obe omenjeni izjavi nikakor nista nastali v ZDA ter da z njimi ni bila vnaprej seznanjena, še navaja časnik.