Novi gradbeni zakon, ki je stopil v veljavo z julijem 2022, je odvzel breme z graditeljev črnih gradenj in tako je bilo tudi v primeru družine Türk, poroča RTV. Piranska upravna enota je nemudoma prejela vlogo Türkovih, iz katere je bilo razvidno, da je objekt v enakem obsegu in enaki namembnosti obstajal že pred letom 2005, kot je to pojasnil načelnik Upravne enote Piran Bojan Žiberna.
Slabih 13.000 evrov za uzurpacijo prostora in 40 tisočakov komunalnega prispevka je bilo vse, kar je bilo potrebno, da se je vila legalizirala. Rušitev vile bi zdaj lahko zahtevali le občina ali država, če bi recimo tu gradili cesto ali kanalizacijo. Kar pa je sicer malo verjetno. Ogroziti je ne more niti ustavno sodišče, ki je decembra lani zadržalo izvajanje 146. člena zakona, ki mu na upravnih enotah pravijo kar Simonovičev zakon, po nekdanjem poslancu, tudi črnograditelju na kmetijskem zemljišču, poroča RTV.
Türkovi imajo sicer še en objekt, a stvar tu ne bo tako preprosta. Vlogo za legalizacijo so dali že lani, v njej pa dokazujejo, da je tudi del te hiše stal pred letom 2005, del pa so zgolj nadgradili leto pozneje. Zaradi ustavnega sodišča so vsi postopki ustavljeni. Vitoslav Türk ni želel komentirati legalizacije, ki je ni usmerjal.
KOMENTARJI (316)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.