Potem ko je bila ekipa 24UR Inšpektor opozorjena na vse več žeparjev v centru Ljubljane, ki prežijo na nič hudega sluteče turiste, in po tem ko je snemalec s skrito kamero posnel, kako delujejo v skupini po tri ali štiri, v akcijo gredo le, ko so žrtve v gneči ali pa gnečo ustvarijo žeparke same ... se je kot potencialna žrtev izpostavila tudi novinarka Maja Roš Kanellopulos. Na mestih, kjer žeparji najpogosteje zasledujejo turiste, se je sprehajala kot lažna turistka z zemljevidom in malomarno zapetim nahrbtnikom. Žeparke so to zaznale in ji sledile. Tudi tokrat se je pokazal način delovanja, nad nahrbtnik razgrnejo zemljevid ali kakšno drugo stvar, da njihove roke niso vidne ...
Na problematiko opozarjajo tudi turistični vodiči, ki vodijo ljudi po Ljubljani. Prav tako vse več očividcev opozarja na naraščajoč problem žeparjev na ljubljanskih ulicah. Snemalec rubrike 24UR Inšpektor Edi Sep je na terenu s skrito kamero posnel, kako delujejo. Žrtve so skoraj izključno turisti, skupina enajstih žepark, ki delujejo usklajeno in ki jih je posnel v 'akciji', je prišla iz Romunije, delujejo v skupini po tri ali štiri, navodila pogosto dobivajo po telefonu ...
S to težavo se ukvarja tudi policija, o problemu žeparjenja so za rubriko 24UR Inšpektor govorili tudi policisti, ob tem pa še turistični vodiči, društvo Ključ ... Zelo pogosto so namreč žeparji, tako kot denimo berači, prisiljeni v to početje in imajo nadzornika.
Kako delujejo žeparji, kaj pravi policija, kakšne so številke in podatki, kakšno je stanje v drugih prestolnicah in turističnih mestih ... in kako se, ko ste v turistični gneči, lahko zaščitite, da tudi sami ne postanete žrtev žeparja ... Celotna zgodba o žeparjenju in njen kontekst v 24UR Inšpektor.
Pa da ne bo pomote: Slovenija je kljub temu varna država, med zelo varne države jo uvrščajo tudi mednarodne lestvice.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.