Drugostopenjsko razsodišče zdravniške zbornice je v primeru smrti Bora Nekrepa spremenilo sklep prvostopenjskega razsodišča, ki je zdravnici Zlatki Kanič izreklo ukrep začasnega odvzema licence za obdobje dveh mesecev, asistentu Robertu Pogorevcu pa ukrep javnega opomina.
Po novem bo zdravnica ostala brez licence štiri mesece, udeležiti pa se bo morala tudi obveznega dopolnilnega trimesečnega strokovnega izobraževanja. Pogorevcu pa je razsodišče izreklo opomin in enomesečno dopolnilno izobraževanje.
"Zavedamo se, da je bil potek zdravljenja nepravilen, da je prišlo do napake, ki ni bila namerna," je dejal predsednik razsodišča druge stopnje Miro Denišlič.
'Končno so priznali napake'
"Zbornica je končno priznala napake in zagotovila, da bodo storili vse, da se takšni primeri ne bodo več ponavljali," je danes po srečanju z predstavniki zbornice dejal odvetnik družine Nekrep Andrej Pitako. Po njegovih besedah je žalostno dejstvo, da se od Borove smrti v mariborski bolnišnici še vedno ni nič spremenilo.
Borova starša sta dejala,da sta zbornici delček dogajanja očitno vendarle uspela prikazati. "Pogovor je bil človeški, zelo korekten in odkrit. Verjetno bi se zadeve drugače odvijale, če bi se pogovorili že pred enim letom," je dejala Nekrepova.
Kot sta dejala, bi s svojimi dejanji rada pokazala na nepravilnosti, ki se še vedno dogajajo. "Vse kaže, da Bor ni vplival na to, da bi ljudje v tistih prostorih pričeli drugače razmišljati in delati. Starši so tam s svojimi otroki prepuščeni sami sebi. Ponoči ob bolnih otrocih še vedno ni nobenega zdravnika. Ne zavedajo se, kako težko je staršem, ki bi radi otroku pomagali, a se nihče ne zgane," je s solzami v očeh dejala Borova mama.
Nepravilne odločitve zdravnikov
Na zbornici so ugotovili, da je Kaničeva skrbno izpeljala vso diferencialno diagnostiko, ugotovila povišano vrednost amoniaka, nato pa nepravilno izbrala način zdravljenja. "Na podlagi izvedeniških mnenj razvidno, da je zapoznelo in neustrezno ukrepanje vplivalo na potek bolezni otroka, vendar ni mogoče trditi, da je bilo tudi vzrok smrti otroka," je še dodal.
Kot so navedli, Pogorevc kot zdravnik-specialist pediatrije, ki je sodeloval pri kasnejši obravnavi Bora Nekrepa na kliniki za pediatrijo UKC Maribor in premestitvi v UKC Ljubljana, kljub pravilni diagnozi ni začel z razpoložljivim zdravljenjem za znižanje plazemskega amoniaka.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.