Odbora za energijo in okolje bosta o usodi slovenske komisarske kandidatke za podpredsednico za energetsko unijo Alenke Bratušek glasovala v sredo, predvidoma ob 18. uri, so sporočili iz Evropskega parlamenta.
Ob tem se v parlamentu neuradno omenja možnost njenega odstopa od kandidature pred glasovanjem, ki naj bi bilo po vseh napovedih negativno.
Predsednik odbora za okolje Giovanni La Via je danes napovedal, da bodo poslanci Bratuškovo verjetno zavrnili, ne le kot podpredsednico za energetsko unijo, ampak sploh kot članico Evropske komisije. Podobne informacije prihajajo tudi iz številnih neuradnih virov.
Če bi odbora kandidatko zavrnila, bi morala slovenska vlada Jean-Claudu Junckerju predlagati novega kandidata oziroma kandidatko za člana komisije. Na seznamu, ki ga je Slovenija poslala v Bruselj, sta bila poleg Bratuškove evropska poslanka Tanja Fajon in zunanji minister Karl Erjavec, ki ju je premier Miro Cerar v pogovorih z Junckerjem v preteklosti že podprl, preden je dal Luksemburžanu proste roke pri izbiri. Prav tako je Cerar v preteklosti podprl sedanjega komisarja za okolje Janeza Potočnika.
V Cerarjevem kabinetu so povedali, da slovenska vlada čaka na odločitev pristojnih odborov v Evropskem parlamentu glede Bratuškove, šele nato bodo sprejeli odločitve.
Slovenija bi v primeru zavrnitve Bratuškove izgubila podpredsedniški položaj. Neuradno se omenja možnost, da bi lahko nova slovenska kandidatka ali kandidat dobila resor za izobraževanje, kulturo, mlade in državljanstvo.
Ima največ možnosti Fajonova?
Glede na to, da Juncker vztraja pri zadostnem številu žensk, naj bi imela po napovedih več virov v Bruslju v primeru zavrnitve Bratuškove največ možnosti za njegovo podporo Fajonova. Ta lahko po navedbah več virov v Evropskem parlamentu računa tudi na podporo v dveh najmočnejših političnih skupinah v Evropskem parlamentu, v EPP in pri evropskih socialistih. Fajonova o morebitnih scenarijih pravi, da se ji ne zdi primerno komentirati ugibanj o izidu, dokler ne bo znana ocena pristojnih odborov.
Da bi bila verjetno kandidatura Fajonove najkrajša pot, ki bi v celotnem procesu vzela najmanj energije, je ocenil tudi evropski poslanec Milan Zver (EPP/SDS) ob orisu "več poti in metod reševanja situacije" po zaslišanju Bratuškove. Tudi Zver meni, da bi Slovenija lahko dobila resor za izobraževanje in kulturo.
Preberite še: Odzivi na nastop Bratuškove.
Več strukturnih sprememb v Junckerjevi ekipi
Vse kaže, da bo moral Juncker opraviti vsaj nekaj strukturnih sprememb v svoji ekipi. Evropski poslanci so namreč v ponedeljek že zahtevali resorne spremembe v primeru Madžara Tiborja Navracsicsa.
Štirje pristojni odbori Evropskega parlamenta so danes vendarle dali pozitivno oceno za Čehinjo Vero Jourovo, ki naj bi v novi komisiji prevzela resor za pravosodje, potrošnike in enakopravnost spolov. Po neuradnih informacijah iz Evropskega parlamenta je pozitivno oceno dobil tudi estonski kandidat za podpredsednika Evropske komisije za digitalni enotni trg Andrus Ansip, ki je imel zaslišanje v ponedeljek.
Na ocene evropskih poslancev tako poleg Bratuškove še čakajo sporni Francoz Pierre Moscovici, Španec Miguel Arias Canete in Britanec Jonathan Hill, ki je danes opravljal popravni izpit oz. drugo zaslišanje. Pričakujeta se še oceni Italijanke Federice Mogherini in Latvijca Valdisa Dombrovskisa, ki so ju evropski poslanci zaslišali v ponedeljek, a pri njiju zapletov ni pričakovati.
Zaslišanje je danes opravil tudi Nizozemec Frans Timmermans, kandidat za prvega podpredsednika Evropske komisije. Po oceni novinarja bruseljskega časnika European Voice je bil njegov nastop "nedvomno daleč najmočnejši" od vseh, ki jih je spremljal doslej. Prav posebno navdušenje je Nizozemec požel s svojim znanjem jezikov, je namreč pravi poliglot, saj je poslancem tekoče odgovarjal v petih različnih jezikih.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.