Začel se je prvi del akcije 0,0 šofer – trezna odločitev. Njen namen je zmanjšati tvegano rabo alkohola in število prometnih nesreč, pri katerih so prisotni alkohol, prepovedane droge in druge psihoaktivne snovi.
Ta konec tedna bo v okviru akcije na cestah po vsej državi poostren nadzor nad vožnjo pod vplivom alkohola, inšpekcijske službe pa bodo izvajale poostren nadzor nad spoštovanjem zakona o omejevanju porabe alkohola. Obenem bodo Javna agencija RS za varnost prometa, zavodi za zdravstveno varstvo, Inštitut RS za varovanje zdravja in različne nevladne organizacije izvajali številne preventivne promocijske aktivnosti. Tovrstne aktivnosti bodo izvajali tudi na današnji maturantski paradi in prihodnji teden na ulični maturantski četvorki.
Letošnja akcija bo sicer potekala v štirih ločenih obdobjih. Po tokratnem koncu tedna bo drugi del akcije 19. in 20. oktobra, tretji med 8. in 10. novembrom, četrti pa med 9. in 15. decembrom. Akcija bo tako osredotočena predvsem na konce tedna in nočni čas, saj se takrat zgodi največ prometnih nesreč pod vplivom alkohola.
Akcijo 0,0 šofer – trezna odločitev ministrstvo za zdravje skupaj z drugimi institucijami izvaja v okviru Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa za obdobje 2013–2022.
Gorenjski policisti so sporočili, da so akcijo že začeli. Pri tem navajajo podatek, da je bil lani alkohol prisoten v več prometnih nesrečah s smrtnim izidom in da je bilo pod vplivom alkohola v vseh prometnih nesrečah skoraj 10 odstotkov povzročiteljev. "Treba je vedeti, da alkohol preprosto ne sodi na cesto in da je nevarnosti na cesti že brez tega dovolj. Zato pozivamo voznike, naj pred in med vožnjo ne uživajo alkoholnih pijač, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi. Naj upoštevajo dejstvo, da alkohol v organizmu ostane tudi do 12 ur in več po zaužitju; naj tudi pešci in kolesarji ravnajo odgovorno v prometu in se vanj vključujejo s trezno glavo in naj udeleženci upoštevajo cestnoprometna pravila," je sporočil njihov predstavnik za odnose z javnostmi Bojan Kos.
Kos dodaja, da imajo lahko svojo vlogo pri zmanjševanju nevarnosti v prometu tudi organizatorji javnih prireditev, lastniki gostinskih lokalov in trgovci, ki naj pri prodaji in ponudbi alkoholnih pijač dosledno spoštujejo določbe zakona o omejevanju porabe alkohola. "Verjamemo, da bo vsak, ki se zaveda, da posledice prometnih nesreč spremljajo izgube življenj, hude invalidnosti in nenadomestljive ter nepopravljive izgube v družinah in v družbi, akcijo sprejel z razumevanjem in bo ravnal odgovorno," je še zaključil.
Če se vas besede policistov, institucij in drugih organizacij niso dotaknile ter v njih vidite le represijo, si poglejte spodnji video. Morda boste z njim dojeli, kaj lahko povzročite, če vozite pod vplivom alkohola ali prepovedanih substanc:
Menite, da niste spili preveč? Niste prekoračili dovoljene meje?
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.