Kot je za informativno oddajo 24UR OB ENIH povedal Andrej Šter z ministrstva za zunanje zadeve, na to opozarja več elementov, ki jih vidijo tako uslužbenci na ambasadah kot na konzularnem sektorju ministrstva. "Na žalost pa vedno bolj pogosto tudi formalni organi drugih držav, ki nas na to opozarjajo, ker pojav postaja moteč v mednarodnem prostoru," je dejal.
Uslužbenci soočeni s pritiski, grožnjami in lažmi
Uslužbenci pripovedujejo, da so pred njimi dekleta, ženske, ki točno vedo, s kakšno dejavnostjo se bodo pri nas ukvarjala, ne vedo pa povedati nič o pogojih, v katere prihajajo, in podpišejo pogodbo v jeziku, ki ga ne poznajo, je Šter pojasnil izkušnje s terena. "Hkrati so (uslužbenci, op. a.) soočeni z brutalnimi pritiski, lažmi, izsiljevanji, grožnjami z ovadbami od tistih, ki na račun teh žensk služijo. In ti so kriminalci," je še dodal.
S prstom pokazal na nekdanjega poslanca Ruparja
Šter pravi, da so na izdajo dovoljenj vplivali tudi nekateri slovenski organi, med njimi pa omeni urad varuhinje človekovih pravic in kabinet predsednika vlade. Slednji je posredoval januarja letos, ko se v kabinetu še niso predali posli po predčasnih volitvah. "Spet lahko rečemo, da gre za rutinsko poizvedovanje, kaj je v konkretnem primeru," pravi Šter in doda, da je bolj moteče, da se je v tem istem primeru, ko se je zvodnik pritožil zaradi predolgega postopka, nanje obrnil "en znani lobist". Na vprašanje, kdo, je Šter odgovoril, da "domnevno prijatelj tistega delodajalca, recimo kar zvodnika, ki je poznan tudi v Sloveniji". "Gre za Pavla Ruparja," je odkrito dejal. Dodal je, da je Rupar "zelo konkretno in zelo vztrajno silil upravni organ v določeno ravnanje in ga ni prav nič zanimalo, da obstajajo formalni razlogi za to, da se to ne da narediti".
Za odziv na Šterove izjave v 24UR OB ENIH smo prosili tudi Ruparja. "Absolutno zanikam," je dejal, več pa ni želel komentirati.
Prepoved zaposlovanja barskih plesalk bi bila le kratkotrajna rešitev
Zunanje ministrstvo je vsakič opozorilo upravno enoto, ki se je s konkretnim primerom ukvarjala, seznanjali so notranje ministrstvo, v zadnjem času pa so zaradi sumov korupcije in trgovine z ljudmi o dogajanju obveščali tudi nacionalni preiskovalni urad in protikorupcijsko komisijo, pravi Šter. Za zdaj se ni zgodilo nič, ugotavlja.
Bi bila rešitev prepoved izdajanja delovnih dovoljenj za zaposlovanje barskih plesalk? To bi bil kratkoročen ukrep, kar dokazujejo tudi izkušnje iz preteklega obdobja, ko je že veljal, pravi sogovornik. A vedeti je treba, da to ni trajna rešitev, zato je vmes treba najti način, kako preprečiti, da bi Slovenija znova postala atraktivna za, kot je dejal, "to zelo zavržno in gnusno obliko organiziranega kriminala".
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.