Včerajšnji protest pred mestno občino Maribor se je končal z umazano fasado, razbitimi okni, zažganim radarjem in z besedami, da se bodo vrnili. Po napovedih naj bi se nekaj protestnikov pred stavbo zbralo tudi danes in v prihodnjih dneh.
Protestniki so pred občino zahtevali odstop mariborskega župana Franca Kanglerja, saj je, kot je zapisano na spletni strani na Facebooku ''Franc Kangler naj odstopi kot župan Maribora'', ''s svojim delovanjem pokazal, da deluje v nasprotju z interesi Mariborčank in Mariborčanov''. Radarji naj bi bili le pika na i pri nezadovoljstvu Mariborčanov, saj ''so ljudje njegove barabije najbolj neposredno občutili s postavitvijo teh radarjev,'' so za 24ur.com povedali v skupini.
Cena gradnje skokovito narasla
Sistem so postavili v javno-zasebnem partnerstvu z družbo Iskra Sistemi, ki naj bi za 30 milijonov evrov v obdobju štirih let posodobila dotrajan semaforski sistem v mestu, v zameno pa se bo del plačanih kazni stekal na njihov račun.
V oddaji 24UR so poročali, da je cena investicije tako rekoč čez noč poskočila za skoraj šestkrat, na zgoraj omenjeni znesek. Stroški gradbenih del so se zaradi "nepredvidenih stroškov" in "splošnih del" s prvotnih 1,4 milijona evrov povzpeli na 7,1 milijona evrov. Samo cena splošnih del naj bi znašala 4,9 milijona evrov.
Obseg nabavljene opreme je narasel za osem milijonov evrov, kot poroča časopis Dnevnik, pa naj bi le videostena stala kar 3,5 milijona evrov. Na Pošti Slovenije pa so za podobno napravo, ki združuje sliko iz 1200 kamer odšteli 44.000 evrov.
Finančno ministrstvo je o tem poslu izdalo mnenje, ki je sicer zgolj informativno. Zapisalo je, da je izbira podjetja Nigrad, ki ni v absolutni lasti občine, netransparentno. Ministrstvo ob tem ni prejelo koncesijske pogodbe. Sicer pa naj bi izvajalec pobral kar 92 odstotkov prihodkov od izdanih glob.
Na potezi sta protikorupcijska komisija in računsko sodišče. Na komisiji na podlagi treh prijav primer že preiskujejo, na računskem sodišču pa so sporočili, da se predrevizija lahko začne zelo zelo hitro, reviziijo pa bodo morali uvrstiti v program dela.
Kangler ne namerava odstopiti
Kangler ne namerava odstopiti in o tem niti ne razmišlja. Kot je dejal, ima 4-letni mandat in bo vztrajal. Mariborski župan meni, da je bil včerajšnji protest politično motivirani, saj so "mestni svetniki SD aktivno sodelovali na tem protestu". Vandalizem obžaluje in poziva k strpnost.
Kot je dejal, je od meščanov dobil tudi veliko izrazov podpore. Za skupino na družabnem omrežju Facebook, ki je sklicala protest, pa je dejal, da ne odraža splošnega mnenja v mestu, saj med njenimi člani niso le Mariborčani. "Tisti, ki to organizirajo, bodo morali prevzeti odgovornost. Sam pa pozivam k strpnosti in dialogu," je dejal.
Kangler vztraja, da je pogodba o radarjih zakonita, protikorupcijsko komisijo je pozval, naj čim prej pregleda dokumentacijo, takšen poziv je namenil tudi računskemu sodišču. "Pozval sem jih, da čim prej pridejo v Maribor ali pa jim mi dostavimo vse pogodbe in potrebno gradivo," je povedal Kangler. "Da zadevo čim prej pregledajo in sprejmejo odločitev, da bomo lahko na ta način ovrgli vsakršno razmišljanje mariborske opozicije, torej SD, ki so v svojih nastopih govorili, da so pogodbe nezakonite in podobne stvari," je dodal.
Frangež: SD se ne skriva za drugimi in ne podpira vandalizma ter nasilja
Na njegove trditve se je odzvala stranka SD, ki pravi, da svoja stališča izraža jasno in glasno in se ne skriva za nikomer. Predsednik strankine mariborske mestne organizacije Matevž Frangež je zapisal, da stranka ni v ozadju skupin na družbenih omrežjih in da ne podpirajo požigalcev oz. da ne spodbujajo nasilja in vandalizma.
Frangež je pozval vse, naj se vzdržijo nasilja in razbijaštva. "Svoj protest izražajmo na miren, demokratičen in kulturen način. Mi smo sprožili ustrezne postopke, zato trdim, da bomo radarje premagali po pravni poti," je še dodal.
"Gnev in nezadovoljstvo zaradi arogantne oblasti, ki je s svojim delovanjem, klientelizmom in korupcijo požrla javni interes, že dolgo občutimo tudi sami," je še zapisal in pri tem pojasnil, da so se včerajšnjih protestov udeležili tudi nekateri člani stranke. Opozoril je, da je mestna politika z onemogočanjem razprave v mestnem svetu sama podžgala revolt.
Na protestu posredovala tudi policija
Ker so protestniki ovirali promet na ulici pred mestno hišo, so posredovali tudi policisti. Ti so se, ko je množica postala še bolj razjarjena, umaknili in ulico začasno zaprli za promet. Protest, ki ni bil uradno prijavljen, je sklicala skupina, ki se je organizirala prek Facebooka.
Z mariborske policijske uprave so sporočili, da so za zagotovitev varnosti cestnega prometa policisti za določen čas zaprli del Ulice heroja Staneta. ''Posamezni protestniki so v zgradbo metali predmete, na prazen parkirni prostor pa je iz množice priletela goreča bakla. Pred vhodom v stavbo Mestne občine Maribor je moški zažgal plakat, policisti so mu izdali plačilni nalog,'' so zapisali.
V nadaljevanju so posamezniki v stavbo Mestne občine Maribor vrgli nekaj kamnov in poškodovali steklo na vratih in oknih. Policisti so zato protestnikom ukazali, naj nehajo izvajati kršitve, in jih opozorili, da bodo uporabili prisilna sredstva, če bodo še naprej kršili red in mir. Po ukazu se je množica umirila, protestniki so v manjših skupinah začeli zapuščati protestni shod, so še pojasnili na PU Maribor. Poškodovanih po podatkih policije ni bilo. Direktor Policijske uprave Maribor je zaradi zavarovanja življenja ljudi in premoženja aktiviral posebno policijsko enoto, policisti so poostreno nadzirali javni red in mir v Mariboru, so še dodali. Zbrani so se med protestom sprehodili tudi po Mariboru, kjer so zažgali že 10. radar od 30 postavljenih. Goreči radar na Krekovi ulici so policisti takoj pogasili. "Gotof je" Na Facebook strani ''Franc Kangler naj odstopi kot župan Maribora'' so danes zapisali, da ''je policija delovala zelo korektno in je ukrepala le takrat, ko je bilo potrebno''. Skupina na Facebooku je vse tiste, ki bodo protestirali danes in v prihodnjih dneh, pozvala, ''da se ne zatekajo k nasilju. Mi pa vas bomo kmalu obvestili o podrobnostih glede novega še večjega protesta''. V skupini so za 24ur.com poudarili, da vandalizma ne podpirajo in da nikakor ne želijo spodbujati nasilja, ''morate pa razumeti, da radarji trenutno simbolizirajo oblast, ki se je postavila nad ljudstvo, zato gorijo.'' V SLS in Županovi listi protest obsojajo V stranki SLS in Županovi listi (ŽL) so obsodili včerajšnje proteste. Kot so zapisali, zagovarjajo pravico do mirnega izražanja stališč, a včerajšnji protesti so se ''kljub argumentativni razpravi na seji Mestnega sveta in razumevanju kritik in določenega nezadovoljstva mariborske javnosti žal sprevrgli v namerno povzročanje škode z razbijanjem okenskih stekel in uničevanjem fasade na občinski stavbi ter s sežigom še ene merilne naprave hitrosti prometa, vse ob nerazumljivi pasivnosti policije. Člani SLS in ŽL razumemo nezadovoljstvo javnosti zaradi radarjev, razumemo kritiko ljudi, ki so jasno izrečena in argumentirana, vendar pa obsojamo tovrstna dejanja vandalizma in se od njih distanciramo''. ''Odgovornost dialoga za spremembe nekaterih rešitev, ki ljudem niso všeč, nikakor ne more in ne sme zamenjati spodbujanje protestnega vandalizma s strani kritične opozicije. Opozicija v mestnem svetu ima na voljo demokratične, uradne postopkovne vzvode za drugačne odločitve mestnega sveta, ne pa nasilniške vzvode ulice,'' je še zapisal predsednik mariborske SLS Srečko Zorko.
Radarji so začeli delovati 16. oktobra. Številni so prepričani, da je sistem namenjen le pobiranju denarja, na občini pa vztrajajo, da je bil sistem uveden izključno za varovanje varnosti v cestnem prometu, saj je bila hitrost na mariborskih cestah velikokrat prekoračena.
KOMENTARJI (1204)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.