Samo lani je bilo v Sloveniji zaseženih 3 milijone ponarejenih izdelkov v skupni vrednosti skoraj 29 milijonov evrov. A to naj bi bila le kaplja v morje. Večina ponarejenih izdelkov pride v našo državo z ladjami iz Kitajske v Luko Koper, od tam pa potujejo naprej v države Zahodne Evrope in na Balkan. Veliko ponaredkov pa pride k nam tudi iz Turčije.
Največ ponaredkov Slovenci sicer kupimo prek spletnih trgovin. Mnogi ne da bi se zavedali, da gre za ponaredke.
Novinarka Tanja Volmut, ki je s strokovnjaki pregledovala tudi kakovost ponaredkov, je ugotovila, da je večina ponaredkov izrazito slabše kakovosti kot original. Našla pa je tudi primere, ko se je ponaredek po materialih in izdelavi že močno približal originalu. Ali ste tudi na policah v slovenskih trgovinah kdaj znajdejo ponaredki? Zelo redko, ampak so tudi takšni primeri. Butik v Stari Ljubljani je na primer prodajal ponaredek torbic Louis Vuitton.
V rubriki 24UR Inšpektor boste jutri zvečer slišali, na kaj morate biti pozorni, če želite prepoznati, kaj je original in kaj ponaredek, kateri so znaki, ki kažejo, da kupujete ponaredek, in pri čem bodite najbolj pozorni, ko kupujete oblačila in obutev po zelo ugodnih cenah prek spleta.
24UR Inšpektor jutri zvečer v oddaji 24UR.
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.