Iz Alepa, enega v sirski vojni najbolj uničenih mest, so jih preko zasneženih planin na turško-sirski meji pretihotapili do Turčije in od tam pripeljali domov, kjer so danes na varnem. Operacija je potekala v strogi tajnosti. Zgodba ima skorajda filmske razsežnosti, odvila pa se je pred približno pol leta, javnost pa zanjo ni vedela.
Šele danes, pol leta po opravljeni nalogi, na zunanjem ministrstvu tudi uradno potrdijo, da so uspeli iz Sirije rešiti sedemčlansko družino, ki se je v veselje vseh ravno v tem tednu povečala še za enega člana.
Novinar oddaje 24UR Jure Brankovič je pridobil sklep vlade, ki je bil 23. aprila letos sprejet v tajnosti. Za dolgočasnim pisanjem se skriva neverjetna operacija slovenskega zunanjega ministrstva, prva takšna v zgodovini, ki je uspela rešiti sedemčlansko družino slovenskih državljanov iz vojnega območja sredi največjih spopadov.
Ti v Slovenijo niso prišlo po enostavni poti, ampak so se pretihotapili preko zasneženih planin na turško-sirijski meji. Imenujmo jih družina Novak - oče družine se je po več letih bivanja v Sloveniji pred dobrimi desetimi leti vrnil v Sirijo in vodil tam več trgovin. Nato se je v njegovemu mestu - Alepu vse bolj razvnemala vojna.
Ker je v času bojev začetek letošnjega leta družina Novak zaprosila za pomoč pri vrnitvi v domovino - Slovenijo, in je vlada sprejela interni sklep, da jim to omogoči, se je naloge lotil vodja konzularne službe Andrej Šter.
"To je bil logistični zalogaj velikega ranga, kajti šlo je zato, da meja med Turčijo in Sirijo ni bila prehodna na navaden način. Tam je bilo veliko lokalnih milic lahko tudi roparskih zased," je pojasnil.
To so bile okoliščine, v katerih se je na pot podala sedemčlanska družina, med njimi dva otroka in nosečnica - v dveh terenskih vozilih. Čas za premik preko nevarne gorske meje je bil omejen na zelo kratko obdobje.
"Čas konec aprila je bil še pravšnji za stanje nosečnosti in že dovolj sproščen, kar se tiče zimskih razmer preko tistih goratih poti do Turčije," dodaja Šter.
200 kilometrov poti se ne sliši veliko, a tu ni šlo za običajne ceste in običajne okoliščine. Izogibali so se zasedam tolp in nevarnim območjem, za katere so izvedeli sproti. "Naš kolega, ki jih je čakal na eni točki, je potem potreboval en cel dan, da jih je srečal na drugi vstopi točki v Turčijo. K sreči je to uspelo," še pravi vodja konzularne službe.
Teden dni so preživeli pri častni konzulki Slovenije, ki jim je ponudila zavetje v svojem domu. Mizyal Karabiber Nacaroglu je pojasnila, da so bili zaradi poti prestrašeni in pod stresom. "Povedali so nam, da so morali na več mestih plačati, da so jih spustili naprej na cesti," je dejala.
Pot se iztekla srečno vse do začasnega doma v Sloveniji, kamor smo se odpeljali tudi mi. V Ilirski Bistrici jih je prevzela direktorica centra za socialno delo Kristina Zadel, ki je prav tako povedala, da so prišli prestrašeni in veseli, ker so končno na varnem. Svoje celotno življenje so prinesli v domovino v kovčku. Tudi Zadelova je potrdila, da so prišli le z dvema kovčkoma.
Po begu iz Alepa, enega najbolj krvavih krajev sirske državljanske vojne, je sedemčlanska družina, ki danes šteje osem članov našla svoj mir v Ilirski Bistrici. Za zdaj ne želijo stikov z mediji in to njihovo željo smo upoštevali, ni pa več potrebe po zaupnosti samega dogodka.
"Stopnja tajnosti je bila takrat določena kot interno. Izključno zato ker smo želeli zavarovati ne samo integriteto teh oseb, ampak nismo želeli dodatno ogroziti njihove fizične varnosti," je povedal Šter.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.