''Slovenija je na samem repu,'' je glede volilne udeležbe na evropskih volitvah, ki je bila po zadnjih znanih podatkih 28,02-odstotna, za 24ur.com dejala vodja pisarne Evropskega parlamenta (EP) v Sloveniji Nataša Goršek Mencin. Po njenih besedah smo se s tako udeležbo uvrstili nekam ob Slovaško in Romunijo, kar bo v Bruslju povzročilo nekaj zmede.
O tem, kako bodo svojim kolegom v EP pojasnili tolikšno nezanimanje Slovencev za evropske volitve, smo povprašali tudi v nedeljo izvoljene slovenske evroposlance. Te naloge se nihče preveč ne veseli, k sreči pa imajo še nekaj časa za premislek in po analizah volitev, ki jih bodo v prihodnjih dneh opravljale tako politične stranke kot politični analitiki, jim bo morda lažje.
Predvsem pa je bil nedeljski večer v znamenju veselja zmagovalcev, stranke SDS, ki je dobila največ glasov volivcev in bo imela v EP v prihodnje najmanj enega poslanca in poslanko, Milana Zvera in Romano Jordan Cizelj. Zver je poln pričakovanj pred novim delovnim izzivom, Jordan Cizljeva pa si želi, da bi Slovenci o EP v prihodnje vedeli še več.
Dobre volje pa kar ni mogel skriti predsednik SDS Janez Janša, ki meni, da se obetajo politični premiki. O rezultatih lokalnih volitev še ne upa špekulirati, bodo pa v SDS po njegovih besedah najprej opravili analizo nedeljskih volitev.
Kljub približno osem odstotkov slabšemu rezultatu bo tudi SD v EP najverjetneje poslala poslanca in poslanko, Zorana Thalerja in Tanjo Fajon. Thaler je po prvih rezultatih izrazil zadovoljstvo tako z rezultatom stranke kot tudi s preferenčnimi glasovi, ki jih je dobil. Kot pravi, to pomeni, da ima zaupanje volivcev. Fajonovi pa je žal predvsem zaradi drugih kandidatk, ki ji ne bodo delale družbe v bruseljskih poslanskih klopeh.
Zagotovo je med velikimi zmagovalci tokratnih volitev Nova Slovenija, ki v Bruselj pošilja enega poslanca, to bo ponovno Lojze Peterle, saj ji je kot izvenparlamentarni stranki z več kot 16 odstotki glasov uspelo zasesti tretje mesto. Tako Peterle kot predsednica NSi Ljudmila Novak sta se seveda veselila, Novakova pa je napovedala, da je to znak vrnitve NSi na politični oder.
Poleg NSi sta po neuradnih podatkih po en mandat v EP dobili še LDS (z 11,5 odstotka glasov) in Zares (z 9,8 odstotka glasov). Tako bosta slovenske barve v hramu evropske demokracije zastopala še Jelko Kacin in Ivo Vajgl.
Razočaranja nad slabim rezultatom svoje stranke pa ni skrival predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Radovan Žerjav. Kaj je bil glavni razlog za po njegovih besedah ''katastrofalen rezultat'' SLS, ki je zbrala pičlih 3,6 odstotka glasov, pa še ne želi ugibati.
Podrobnejše odzive novih evroposlancev in vidnejših slovenskih politikov pa si oglejte v videih.
KOMENTARJI (223)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.