"Delo v Sloveniji ni več vrednota, ampak privilegij, pa še to le za določen čas,“ je opozoril sindikalist Ladislav Rožič. "Delo ni spoštovano, družbene odgovornosti pa Slovenija ne pozna. Pričakovali smo, da bo v času krize prišlo do streznitve, a stanje se le poslabšuje,“ še dodaja.
Kapital sanira kapital, nihče pa niti ne pomisli, da se gospodarstvo rešuje tudi z reševanjem delavcev, delovnih mest ter spodobnih plačil, je poudaril in dodal, da je bilo v letu 2008 več kot 141.000 zaposlenih, ki je prejemalo do 810 evrov mesečne bruto plače. Razlog pa je po njegovem mnenju plačna politika, ki je bila v zadnjih desetih letih del nacionalnega konsenza.
"Minimalna plača predstavlja najnižjo ceno dela, ki omogoča delavcu in njegovi družini dostojno življenje. Ta pa je prenizka. Delavci v zdajšnjem času ne morejo preživeti, kar polovica jih živi pod pragom revščine,“ je še poudaril Rožič.
Urad predsednika: Dostojno delo naj bo dostojno plačano!
Po besedah Franca Hočevarja iz urada predsednika republike, ki je bil tudi častni pokrovitelj posveta, je predsednik že večkrat poudaril, da mora biti dostojno delo tudi dostojno plačano. Dostojno delo pa je tisto delo, ki povezuje tržne učinke s pravicami, socialno varnostjo in splošnimi pogoji zaposlovanja.
Ena od poti za dosego boljših pogojev je socialni dialog med partnerji, ki bi moral biti kontinuiran, partnerstvo se mora razumeti v smislu obojestranske zaveze, temeljiti mora tudi na dostojanstvu in medsebojni spoštljivosti. Čas krize terja trezno presojo in analizo ter umirjen in strpen dialog vseh socialnih partnerjev, je še pojasnil Hočevar.
Dostojno delo in dostojno življenje ni odvisno samo od države, politike, sindikatov, ampak je dosega tega cilja odvisna od mnogih drugih institucij, pa tudi od civilne družbe, je še poudaril Semolič.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.