
''Če reševalno vozilo rabi do kraja nesreče deset minut, mi - reševalci motoristi - rabimo pet minut,'' je za 24ur.com povedal reševalec motorist Denis Osenjak. In teh pet minut je seveda lahko odločilnih, ko se bije bitka za življenje.
Reševalci motoristi so na YouTubu objavili posnetek njihovega delovnega dne, da bi tako širša javnost spoznala njihov delovnik in postala nanje, pa tudi na vse ostale motoriste, bolj pozorna. Iz njihovega zornega kota si lahko ogledate, kako se morajo prebijati skozi gnečo, kako potekajo prve minute reševanja.
V 99 odstotkih so prvi na kraju nesreče, po statistiki so vsaj za pol hitrejši od avtomobila, Osenjak navede statistične podatke iz izkušenj reševalcev motoristov Reševalne postaje Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Opozoril je, da so vozniki avtomobilov na začetku sezone na vse motoriste še kako nepripravljeni in jim zato polaga na srce, da se res posvetijo vožnji. Osenjak k sreči sam pri svojem delu še ni bil vpleten v kakšno nesrečo, doživel je le manjši zdrs, drugi kolegi so imeli manj sreče, je dejal. Vedno pa, ko se usede na motor, se izpostavi nevarnostim.
Sezona reševalcev motoristov se začne 1. maja, konča pa 1. novembra. ''Naš delovnik je 12-urni, in sicer v vidnem delu dneva, tako da delavnik prilagajamo dolžini dneva,'' je pojasnil. Dodal je, da delajo v suhem vremenu, ker je to nevarno in odgovorno delo, v dežju pa bi bilo morda prenevarno. A seveda tudi takrat ne počivajo, ampak se pridružijo ekipam v reševalnih vozilih. V sezoni ima od 500 do 600 intervencij, ko smo se pogovarjali z njim je zaključil že peto intervencijo v dnevu. Osenjak je opozoril, da imajo tri motorje, a da je v operativi dnevno samo en motorist, čeprav se že dlje časa pogajajo, da bi imeli dva. Razložil je, da bi tako lahko, ker bi bili motoristi razporejeni na dve lokaciji, skrajšali dostopne čase na največ pet minut, zdaj pa včasih rabijo tudi deset minut. Za ta način usposobljenih reševalcev je trenutno šest, eden pa je še na usposabljanju. Minimalni pogoji za to delovno mesto so tri leta delovnih izkušenj z reševanjem na urgenci in da ima izpit za motor vsaj tri leta, nato pa so seveda še posebna usposabljanja tako za vožnjo kot tudi delo. Pogovor s sodelavci najboljša terapija Osenjak je reševalec motorist pet let, najbolj pa se mu vtisnejo v spomin, ko so vpleteni otroci. ''Takrat bi še posebej rad naredil vse. Obupamo pa nikoli, vedno se borimo, ne glede na starost,'' je poudaril in dodal, da ga vseskozi žene energija pri reševanju. Pri svojem delu naletijo na grozljive podobe in tako jim nudijo tudi psihološko pomoč, če bi bila ta potrebna. ''A iz izkušenj je najboljše, da se pogovoriš s sodelavci o intervenciji. V našem kolektivu smo zelo pozitivni in s rešimo med sabo vse težave.''
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.