Evropa danes že deseto leto zapored praznuje dan jezikov. Ob tem dnevu so danes v Ljubljani priredili družabni dogodek, imenovan Jezikovna tržnica, na kateri lahko obiskovalci spregovorijo v 14 evropskih jezikih, mladi pa si lahko skozi jezikovno igro prislužijo praktične nagrade.
Kot so pojasnili predstavniki Evropske komisije v Sloveniji, je 26. september za dan jezikov razglasil Svet Evrope leta 2001. Ta dan je vse odtlej namenjen osveščanju javnosti o bogati kulturni in jezikovni raznolikosti v Evropi ter o pomenu učenja jezikov za utrjevanje evropskih načel strpnosti in medsebojnega razumevanja. Cilj pobude je tudi spodbujanje učenja jezikov in vseživljenjskega učenja. Znanje jezikov odpira vrata v študijsko in poklicno mobilnost, širi obzorja in ruši kulturne stereotipe.
Dogajanju ob evropskem dnevu jezikov so se pridružile tudi informacijske točke Evropske komisije Europe Direct po vsej Sloveniji. V Novi Gorici in v Mariboru lahko mimoidoči na mestnih ulicah spoznavajo jezikovno različnost Evrope in se učijo preprostih fraz v različnih evropskih jezikih, na Ravnah na Koroškem, v Murski Soboti ter v Celju pa so danes na temo jezikov potekali nagradni natečaji za šolarje. V Novem mestu lahko otroci "jezikajo" v španščini in klepetajo ob zvokih francoskih šansonov, v Kočevju pa si bodo filmski navdušenci lahko ogledali poljski film Triki in se tako pobližje spoznali z jezikom trenutno predsedujoče države Svetu EU – Poljske.
Angleščine se kot tujega jezika v EU uči daleč največ učencev
Po podatkih Eurostata se je v EU leta 2009 tako na osnovnošolski kot na srednješolski ravni največ učencev kot tujega jezika učilo angleščine – na prvi ravni njihov delež znaša 82, na drugi pa kar 95 odstotkov. Druga je francoščina, ki se je uči 16 odstotkov učencev, na tretjem mestu je nemščina z devetimi odstotki, na četrtem pa španščina s šestimi. V Sloveniji se angleščine na osnovnošolski ravni uči 65 odstotkov učencev, na srednješolski ravni pa 93 odstotkov šolarjev. Na drugem mestu je nemščina s 66 odstotki vseh srednješolcev.
Evropska unija ima 27 držav članic, 23 uradnih jezikov, med katerimi je od leta 2004 tudi slovenščina, in tri pisave. Poleg tega se v EU govori več kot 60 regionalnih in manjšinskih jezikov, migracijski tokovi pa še dodatno prispevajo k široki jezikovni paleti Evrope. Večjezičnost je ena od temeljnih načel Evropske unije, zapisana v prvi uredbi Sveta EU iz leta 1958 in vključena v Listino EU o temeljnih pravicah. Evropska komisija pa s svojo jezikovno politiko spodbuja večjezičnost in se zavzema, da bi vsak državljan EU poleg maternega znal vsaj dva tuja jezika.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.