Potem ko smo lanskega junija na nebu občudovali tako imenovano superluno, danes nad oblaki kraljuje tako imenovana ’miniluna’. Prav danes bi lahko bili priča najmanjši polni luni v letošnjem letu. Razlog je ta, da se Luna trenutno nahaja na Zemlji najbolj oddaljeni točki.
Kljub največji oddaljenosti so nekateri prepričani, da ima velik vpliv na ljudi. "Samo na cesto je potrebno priti in se takoj ve, da je polna luna," nam je danes zaupal eden od mimoidočih, ki smo jih povprašali o morebitnem vplivu Zemljinega naravnega satelita. "Če dviga oceane, zakaj ne bi tudi nas?" se je glasil njegov odgovor na argument, da Luna vpliva le na tiste, ki v to verjamejo.
Kaj so o vplivih polne lune povedali ostali naključno mimoidoči, si lahko pogledate v zgornjem videoposnetku.
Kaj pravijo raziskave?
Polna luna nastopi na vsakih 29 dni in 12 ur. Glede na to, da človeško telo v treh četrtinah sestavlja voda, se pojavlja vprašanje, ali lahko Luna s svojo gravitacijsko silo vpliva na naše vedenje. V morju in večjih jezerih se ta vpliv pozna, a po podatkih ameriških raziskav med enim in drugim delom našega telesa ni izmerljive razlike, poleg tega pa smo ljudje praktično vedno v gibanju. Kot pravijo, ne gre zanikati zelo majhnega vpliva, a glede na to, da se plima in oseka izmenjata dvakrat dnevno, bi moralo biti tudi ravnovesje v našem telesu porušeno dvakrat dnevno. Polnost lune, ki nastopi enkrat na več kot 29 dni, pri tem nima pomena, pravijo.
V eni od raziskav leta 2004 so ameriški strokovnjaki ugotavljali, ali polna luna vpliva na epilepsijo. Veliko pacientov je namreč trdilo, da imajo tedaj pogostejše epileptične napade. V reviji Epilepsy & Behavior so objavili rezultate, ki kažejo, da to ne drži. Raziskovalci so dodali, da so nekoč te napade povezovali s čarovništvom, zlimi duhovi ter polno luno, kar se je očitno v neki meri ohranilo do danes. Leta 2005 so raziskovalci neprofitne organizacije Mayo Clinic objavili podatke o obiskih pri psihiatrih. Število obiskov na dan polne lune so pregledali za več let nazaj in ugotovili, da ni nobenega statističnega odstopanja od drugih dni. Že leta 1996 so raziskovalci v reviji American Journal of Emergency Medicine predstavili rezultate študije, v kateri so pregledali kar 150.999 kartotek pacientov, ki so pristali na urgenci. Tudi tu se je izkazalo, da v času polne lune niso obravnavali nič več ponesrečencev kot običajno. Leta 2009 so do enakega rezultata prišli strokovnjaki, ki so želeli izvedeti, ali so v danem obdobju zdravniške operacije bolj rizične.
Edini vpliv, ki so ga raziskave resnično potrdile, je vpliv na spanec. Raziskava Univerze v Kaliforniji iz leta 1999 je razkrila, da lunina svetloba marsikomu povzroči motnje spanca. Kot so tedaj dejali, bi lahko to delno pomanjkanje spanca pri občutljivih ljudeh povzročilo določene motnje, slabo počutje, morda tudi epileptične napade, a do dejanskih dokazov in opravljenih nadaljnih študij o vplivu polne lune do danes še ni prišlo.
Če vemo, da je polna luna, si neljube dogodke hitreje zapomnimo
Ne glede na to, kaj kažejo študije, ljudje za nenavadne dogodke radi obtožimo luno. "Eden od razlogov je gotovo selektiven spomin,'' pravi Simon Chapman, profesor z Univerze v Sydneyju. "Ko se zgodi nekaj nenavadnega v času polne lune, si ljudje to preprosto hitreje zapomnijo in obtožijo polno luno, medtem ko tisto, kar se zgodi ob drugih dnevih, pač nimajo ničemur pripisati, zato enostavno pozabijo,'' pravi.
Kakor koli že, Luna se na naše pritožbe ne bo pritožila, zato bo verjetno še naprej služila kot dober izgovor za morebitno nejevoljo, neobičajno vedenje in nespametne poteze.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.