Vstopili smo v 13. evropski teden mobilnosti, v katerem v 32 slovenskih občinah potekajo številne aktivnosti, katerih glavni cilj je sprememba potovalnih navad ljudi. Kot smo že poročali, je osrednji slogan "Vaš korak za čistejši zrak", s katerim se želi opomniti na to, da imajo ljudje sami moč, da dosežejo spremembe v prizadevanjih za čistejši zrak in tako tudi za zmanjšanje pojavnosti številnih bolezni, povezanih z onesnaženostjo zraka. V Ljubljani bo današnji dan minil v znamenju poostrenega nadzora hitrosti in uporabe zaščitnih čelad s strani policije in redarjev. Po mestnih ulicah je začel voziti tudi električni minibus kavalir 3, ki vozi po trasi, ki bo v intervalu 10 do 15 minut povezovala območje za pešce z najbolj uporabljanimi postajališči linij LPP (Drama in Krekov trg), prav tako pa se potniki lahko z vozilom zapeljejo do glavne tržnice. V Mariboru je potnikom danes na voljo brezplačni prevoz z mestnim avtobusom. Aktivnosti so se začele tudi po drugih slovenskih mestih.
V Ljubljani se pripravljajo na zaprtje Slovenske ceste
Kot smo poročali, bo v Ljubljani gotovo najbolj odmeven ukrep zaprtje dela Slovenske ceste. To bodo za osebni motorni promet zaprli 22. septembra. Tako bo ostalo vse do nadaljnjega, kar naj bi bil korak k želji, da se začne cesto preurejati v ulico in da se jo za vedno vrne v roke pešcem in kolesarjem. Za razliko od prejšnjih let nameravajo med Figovcem in Kongresnim trgom vozišče zožiti za dva pasova in razširiti pločnik. Ta naj bi bil urejen le začasno, nanj pa naj bi namestili tudi korita z drevesi ter stolčke in mizice. Kot pravijo na mestni občini, bo tako ulica dobila novo podobo in ne bo le kraj, ki ga pešci zaradi gneče čim prej prečkajo.
Z zožitvijo širine cestišča bodo pridobili več prostora pešci in kolesarji, ki se danes drenjajo na preozkih pločnikih in srečujejo v nevarnih ožinah. Da bi se izognili nepotrebnim gradbenim delom, bo pločnik razširjen samo vzdolž vzhodne strani ulice, tam, kjer so pred hotelom Slon in pošto najbolj neprijetne ovire za hojo. "Pešci bodo lahko na glavni ulici posedali na več otokih s stoli in mizicami, ob katerih bodo stala v koritih nova drevesa in nizko zelenje," pravijo na občini. Izboljšane bodo tudi kolesarske trase. Avtobusom in taksijem bosta namenjena dva vozna pasova v obeh smereh. Dovoljena hitrost bo 30 kilometrov na uro, spoštovanje omejitev pa bodo spremljali z nadzornimi kamerami.
"Najbolj onesnažen zrak dihajo prav vozniki, ujeti v zastoju," pravijo pristojni, ki v okviru tedna mobilnosti pozivajo ljudi, naj raje sedejo na kolo kot za volan. Raziskave namreč kažejo, da ima vsak drugi Slovenec svoje vozilo, ter da kar 40 odstotkov avto uporablja tudi za zelo kratke razdalje, od petsto metrov do dveh kilometrov.
Po podatkih državnega statističnega urada je bilo lani v Sloveniji registriranih 1,07 milijona osebnih avtomobilov, pri čemer prvič v zadnjih dvajsetih letih to število ni bilo večje od števila v predhodnem letu, čeprav je bilo nižje le za 142 vozil. V Sloveniji ima vsako gospodinjstvo v povprečju 1,3 avtomobila. Na 1000 prebivalcev pa je v Sloveniji 518 avtomobilov, tako da ima torej avto vsak drugi prebivalec Slovenije, osebni avto pa je najpogosteje uporabljeno prevozno sredstvo v Sloveniji. Povprečen slovenski avtomobil na leto v zrak izpusti 3120 kilogramov ogljikovega dioksida in "popije" za 1400 evrov bencina.
Vsak postanek z avtomobilom, daljši od 10 sekund, je potratnejši od ponovnega vžiga motorja
Na ministrstvu za infrastrukturo in okolje pa v zvezi z evropskim tednom mobilnosti kot zanimivost navajajo, da je vsak postanek z avtomobilom, ki je daljši od 10 sekund, potratnejši od ponovnega vžiga motorja. Navajajo še, da bi bili lahko leta 2050 izpusti toplogrednih plinov v EU kar 95 odstotkov nižji, če bi se zniževanje nadaljevalo z enakim tempom kot doslej.
Evropskemu tednu mobilnosti se pridružuje vedno več lokalnih skupnosti z drugih celin. Kot zanimivost pa na ministrstvu izpostavljajo še, da se bo letos pobudi priključilo tudi 152 kitajskih mest.
ŠOS z nagradno igro za mlade
Študentska organizacija Slovenije je pripravila kampanjo Grem z javnim. Z njo želi osveščati dijake in študente o pomenu varovanja okolja s tem, ko namesto vožnje z avtomobilom za prevoz uporabljajo javni potniški promet. ŠOS je v ta namen na Facebooku pripravil nagradno igro, kjer lahko mladi objavljajo svoje fotografije, kako uporabljajo različna javna prevozna sredstva. Mladi lahko pod sliko tudi pripišejo, zakaj se raje vozijo z javnim potniškim prometom in tako po načelu zgledi vlečejo v to prepričajo tudi druge.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.