Ko je voznik tovornjaka pri Trzinu želel razkladati tovor, je opazil ljudi, ki so se skrivali v tovornem delu. Poklical je policijo, ki se je takoj odzvala in zavarovala območje okrog tovornjaka. Na posnetku je slišati, da naj bi bile plombe, ki nakazujejo, da nihče ni vstopil v tovorni del, nepoškodovane.
Policisti PU Ljubljana so nam sporočili, da so "med opravljanjem nalog varovanja državne meje na območju Trzina izsledili štiri tujce (državljane Afganistana), ki so nezakonito prestopili državno mejo. Vse osebe so med postopkom podale namero za vlogo za mednarodno zaščito."
Leta 2019 kar 73 odstotkov več migracij kot leta 2018
Policisti so se lani spoprijemali s precejšnjim povečanjem ilegalnih prehodov meje. Obravnavali so 16.065 primerov, leta 2018 pa 9.262. Ena glavnih težav policije so tihotapci, ki prevažajo migrante od hrvaške meje proti Avstriji oziroma Italiji. Notranji minister Boštjan Poklukar je za STA poudaril, da Slovenija v boju proti tihotapskim mrežam zelo dobro opravlja svojo nalogo in je lani prijela več kot 450 tihotapcev migrantov.
Policija je zaznala, da se struktura ilegalnih migrantov po državljanstvu delno spreminja iz meseca v mesec, opazno je predvsem povečanje števila državljanov Pakistana in Alžirije ter od julija 2019 tudi državljanov Afganistana.
Rast števila prošenj za mednarodno zaščito je bila manjša, 17-odstotna. Tako je leta 2019 4.991 ilegalnih migrantov zaprosilo za mednarodno zaščito, leta 2018 pa 4.266. A kot pravi policija, "po nastanitvi v azilnih kapacitetah pogosto nadaljujejo pot v svoje dejanske ciljne države. Med njimi je še vedno največ državljanov Alžirije."
KOMENTARJI (236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.