Brezglavi vozniki so minulo poletje spet presenetili. Nekaterim očitno še vedno ni jasno, da šentviški predor ni pravi kraj za ustavljanje ter spraševanje drugih udeležencev v prometu po pravi smeri. Prav tako je skrajno nespametno pešačiti po ljubljanski obvoznici ali pa na primer brezglavo drveti v rdečo luč v tomačevskem rondoju. Vse našteto in še mnogo več so kljub nenehnim opozorilom tako policije kot tudi vseh drugih pristojnih institucij v poletnih mesecih znova posnele Darsove nadzorne kamere.
Poglejte, kakšne neumnosti so Darsove nadzorne kamere posnele lani!
Primerov, ki si jih lahko ogledate v zgornjih videoposnetkih, nikakor ne smemo jemati za vzor, pač pa v opozorilo, da se je treba držati cestnih predpisov, upoštevati signalizacijo, v primeru nepredvidenih dogodkov pa ravnati strpno in predvsem razumno, pravijo pristojni in dodajajo, da v nasprotnem primeru ne nazadnje sledijo tudi sankcije.
Kakšne so predvidene sankcije?
Zakon o pravilih cestnega prometa pravi, da se vozniku, ki se zaustavi ali parkira v predoru, izreče kazen v višini 80 evrov. Neznancu, ki se je pred šentviškim predorom sprehodil do drugega avtomobila, bi v primeru, da bi ga prijeli policisti, moral plačati 150 evrov kazni. Kazen za obračanje v predoru, na drugih nevarnih delih cest ali v gostem prometu znaša 200 evrov, za vzratno vožnjo pa globa znaša 300 evrov in 3 kazenske točke. Najhuje je kaznovana vožnja v nasprotno smer, in sicer globa znaša 1200 evrov in 18 kazenskih točk.
Globa za neupoštevanje varnostne razdalje znaša 200 evrov, če ne upoštevaš varnostne razdalje določene s prometnim znakom pa 300 evrov in 3 kazenske točke. Omenimo lahko še kazen za nenadno zmanjšanje hitrosti, ki znaša 200 evrov.
Nikar v predor, če gori rdeča luč!
Naj znova opomnimo voznike, da je v predorih prepovedano obračati, voziti vzvratno ali ustavljati, razen v nujnih primerih, ko lahko vozilo ustavimo v odstavni niši – v tem primeru moramo vozilo takoj ugasniti! Ob vstopu in izstopu iz predora se zelo hitro spremenijo vozne razmere, zato moramo biti bolj pozorni kot sicer, opazujemo signalizacijo in v nobenem primeru ne zapeljemo v predor, če na semaforjih gori rdeča luč. V primeru, da zaradi morebitne nesreče ali zastoja ostanemo v predoru, vklopimo vse štiri utripalke in vzdržujemo varnostno razdaljo. Če se kolona ustavi, zapeljemo ob skrajni desni rob vozišča in ugasnemo motor. Vozila ne zapuščamo po nepotrebnem, je pa vsekakor priporočljivo poklicati pomoč prek telefona za klic v sili.
Do vožnje po napačni strani avtoceste večinoma pride zaradi hudih napak voznikov, ko ti preprosto ne upoštevajo prometne signalizacije in zapeljejo na avtocesto v napačno smer. Če po radiu slišimo, da po vaši strani vozišča prihaja vozilo v nasprotni smeri, poskušamo ostati mirni, zmanjšamo hitrost, ne prehitevamo, ustavimo na najbližjem počivališču in počakamo na preklic nevarnosti. V primeru, da pred seboj zagledamo vozilo, ki vozi po nepravilni strani avtoceste, se mu čim prej varno umaknemo.
V primeru, da opazimo nekoga, ki vozi v napačni smeri, o tem nemudoma obvestimo policiste (113), prometnoinformacijski center za državne ceste prek kratke telefonske številke 1970 ali pokličemo na brezplačno telefonsko številko 080 2244 z izbiro številke 6, lahko pa uporabimo tudi obcestni telefon.
V kolikor sami vozimo po napačni strani, moramo takoj vklopiti vse štiri smernike in se, ne da bi ovirali druge voznike, ustaviti na odstavnem pasu, obvestiti policijo ali dežurno avtocestno službo in jih počakati. Nikakor ne poskušamo obrniti, saj lahko povzročimo hudo prometno nesrečo.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.