
Imeti psa ob natrpanem urniku je za marsikoga neuresničljiva želja, saj je štirinožnega prijatelja, še posebej, ko je mladiček ali pa je bolj živahne narave, težko po več ur pustiti samega zaprtega med štirimi stenami. A tudi za to seveda obstaja rešitev - pasji vrtci, kjer lahko svojega psa zaupate oskrbnikom za več ur, denimo, ko ste v službi.
Za takšno dnevno varstvo za psa se odloča vse več ljudi, sta nam povedala tako vodja Pasjega vrtca Ljubljana Matevž Cankar kot vodja Citydoga Alenka Spazzapan.
Oba omenjena imata za pse tudi hotel, ki pa pride v poštev, ko je odsotnost lastnika daljša - denimo med dopustom - in je tako pes v varstvu tudi več dni.
''Če ne bi bilo vrtcev oziroma dnevnega varstva, mislim, da bi si v tem tempu težko privoščila kužka. S fantom imava francoskega buldoga, pasmo, ki ima svoje zahteve ali težave, predvsem pa je zelo navezan na lastnika. Ko je bil še mladiček, sva ga v začetni fazi vozila v vrtec, da ni bil sam doma osem ur. Potem se je navadil, danes pa gre v dnevno varstvo, ko greva na dopust ali imava kakšne druge celodnevne obveznosti,'' je povedala Mateja, lastnica malega Pepa, ki obiskuje vrtec Citydog.

Kateri pes lahko gre v vrtec in kateri ne?
Ponudba vrtcev za pse je raznolika tako po načinu oskrbe kot tudi cenovno. Tako denimo v Pasjem vrtcu Ljubljana lahko sprejmejo do 50 psov, na dan ko smo jih obiskali, je bilo tam okoli 30 psov, Spazzapanova na enkrat sprejme do deset psov.
V pasje vrtce oba sprejemata le zdrave pse, ki so cepljeni, seveda pa tudi razglisteni ter tretirani proti bolham in klopom. Če ima pes kakšno alergijo ali drugo posebnost, je na to oskrbnike potrebno opozoriti. Prav tako v varstvo zavrnejo goneče psice in nesocializirane pse. ''Treba je psa oceniti in ga razdeliti v posebno skupino, nekateri so tudi posebej. Nekatere tudi odslovimo. Če so psi nedružabni ali pa zelo ostri, denimo kakšni nekastrirani samci, s takim so lahko težave in lahko pride do pretepa,'' je povedal Cankar.

Preden gre pes v vrtec ali hotel je dobro psa pripeljati na uvajalne dneve, da se spozna z drugimi psi, prav tako naj lastnik pove za posebnosti psa, če je prestrašen in podobno. V vrtcu se psi tudi deloma socializirajo, naučijo se tudi nekaj osnov poslušnosti, odpravi se tudi kakšna težava, a kot opozarja Spazzapanova, vrtec ali hotel nista prostor za odpravljanje vedenjskih težav psov. Temu je namenjeno šolanje psa.
Za psa sta sprememba okolja in tudi ločitev od lastnika lahko zelo stresna, je dejala Spazzapanova in dodala, da to skušajo ločiti tako, da imajo prostore podobne kot jih ima pes doma, prav tako pa ohranjajo rutino.
Tudi Cankar se strinja, da je za psa najbolje, da je z lastnikom in da je tako dobro poskrbeti, da gre kuža z nami tudi na dopust, če ne drugače, potem pa so druge možnosti, kot so vrtci ali hoteli.
Pes mora vedeti kdo je glavni

Več kot je psov na kupu, prej lahko pride do kakšnega incidenta. Prav zato morajo psi vedeti, kdo je mož beseda. ''Treba je vedeti, kaj delaš. Treba je poznati pasjo govorico, upoštevati specifiko pasem. Treba je imet pse pod stalnim nadzorom,'' je povedala Spazzapanova, ki je kinologinja.
''Hitro se vidi, kateri pes je težaven. Nekateri pač morajo biti posebej, damo mu kakšno punco, saj pes psice načeloma ne ugrizne,'' je dejal dolgoletni vodnik reševalnih psov

Cankar in dodal, da če kakšnega od sicer družabnih psov, ki jih ima v skupni ogradi, zapre v osamo, bo jokal, saj se psi, ko so skupaj - tako veliki kot majhni, zabavajo. Ko smo bili na obisku, je bil en pes sam v ogradi, kot je pojasnil Cankar, je ta pes skušal povzročati težave in se gristi z drugim psom in so ga tako raje osamili.
Kaj pa druge živali?

Seveda obstajajo namestitve tudi za druge naše domače živali. Tako lahko najdemo številno ponudbo mačjih hotelov.
Kot je povedala Slavica Stojić, vodja hotela Mucmuc, mačke dnevnega varstva, razen v izjemnih primerih - ko so mačke morda v napoto ob renoviranju stanovanja - ne potrebujejo, saj po dnevi veliko počivajo in so lahko brez težav nekaj ur same v stanovanju.
Drugače je, ko se lastniki odpravijo na dopust.
V njenem hotelu imajo mačke na voljo lastne kletke, v katerih so postelja in igrala, imajo pa tudi izhod na ograjen vrt. Mački so med seboj ločeni, da ne pride do nezaželenega obnašanja, se pa kljub temu socializirajo.
Kot je dejala, nekateri mački, ki v svojem domu kraljujejo sami, prav v hotelu prvič po ločitvi od mame vidijo drugega pripadnika svoje vrste.
Tudi pri namestitvah mačk veljajo omejitve, tako v hotel ne smejo mačke z mačjim aidsom in/ali levkozo. Morajo pa biti mačke tudi razglistene in razbolhane. V hotelu sprejemajo tudi nekatere druge male živali.
Oskrba mačke na dan v povprečju v mačjem hotelu stane okoli 10 evrov.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.