Lani se je število telesnih poškodb podvojilo
Statistični podatki policije kažejo, da se je število kršitev uporabe pirotehnike po spremembi zakonodaje aprila 2008 zmanjšalo. Vendar pa se je po besedah predstavnika policije Janeza Vidoviča v lanski sezoni povečalo število telesnih poškodb iz deset na 23. "Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok in poškodbe oči, moti starejše ljudi, bolnike, živali ter onesnažuje okolje,“ je še dejal.
'Vse poškodbe so nastale pri uporabi petard s črnega trga!'
"Praktično so vse poškodbe, katere smo zabeležili v preteklih letih, nastale pri uporabi petard, ki so bile kupljene na črnem trgu!“ je danes opozoril predstavnik policije Janez Vidovič. Kot je pojasnil, so policisti letos v Krškem in Grosupljem zasegli že dobrih 13.200 takšnih petard.
"Kupci naj pirotehnične izdelke kupijo pri tistih trgovcih, ki imajo dovoljenje za prodajo teh izdelkov,“ ob tem svetuje Darko Gradišnik iz tržnega inšpektorata in dodaja, da inšpektorat nadzoruje tudi spletne strani, kjer se vse pogosteje ponuja take izdelke. "Kazen za lastnika oglasa znaša 208 evrov, sankcionirani pa bodo tudi kupci,“ pravi.
Slovenci sicer lahko petarde kupimo od 19. do 31. decembra, dovoljene pa so le tiste z oznako kategorije 1. Njihova uporaba je dovoljena od 26. decembra do 2. januarja, vendar nikakor v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve. Tiste, ki se predpisov na bodo držali, bodo policisti sankcionirali s kaznijo, visoko od 400 do 1200 evrov.
Če ni slovenskih navodil, izdelek ni varen!
Viktor Strauch iz inšpektorata za notranje zadeve je ob tem kupce še opozoril, naj bodo pri uporabi pirotehničnih izdelkov pozorni, če na izdelkih ni slovenske etikete ali pa če učinek izdelka ni takšen, kot je napisan v navodilu za varno uporabo tega izdelka.
Kako pa je z ostalimi pirotehničnimi sredstvi?
V Zakonu o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih je določeno, da pirotehničnih izdelkov kategorije 1 ni dovoljeno prodajati fizičnim osebam, mlajšim od 14 let, izdelkov kategorije 2 ni dovoljeno prodajati fizičnim osebam, mlajšim od 16 let, izdelkov kategorije P 1, T 1, baterij ter kombinacij kategorije 3 do 1000 g neto mase eksplozivnih snovi in fontan kategorije 3 do 750 g neto mase eksplozivnih snovi pa ne fizičnim osebam, mlajšim od 18 let.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.