Nad okoli 500 metri je zapadlo od deset do okoli 25 centimetrov snega, nižje po nižinah pa do večera večinoma pod deset centimetrov, je povedal dežurni meteorolog na Agenciji RS za okolje (Arso) Andrej Velkavrh.
Po nižinah od večjih mest je snežilo le v Ljubljani z okolico, v Novem mestu, Celju in Mariboru pa deževalo.
V ponedeljek čez dan je bilo tako oblačno s padavinami, ki so čez dan od severovzhoda slabele in do noči, razen na jugu države, večinoma ponehale. Pihal je okrepljen severni veter, na Primorskem pa močna burja.
Zaradi padavin je možno tudi razlivanje manjših rek v Slovenski Istri, na Obali, v manjšem obsegu in na območjih pogostih poplav lahko poplavljata tudi Vipava s pritoki in Ljubljanica na Ljubljanskem barju.
Močan severni veter in burja s sunki tudi do 140 km/h
Ob tem pa je v ponedeljek zgodaj zjutraj začel pihati okrepljen severni veter, na Primorskem pa močna burja, zaradi česar je Arso za severozahod in jugozahod Slovenije izdal oranžno vremensko opozorilo.
Sunki severnega vetra so namreč pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v zgornjem Posočju krajevno dosegli tudi hitrost od 70 do okoli 100 kilometrov na uro, sunki burje pa od 100 do okoli 140 kilometrov na uro.
Severni veter bo predvidoma oslabel do torka zjutraj, tudi burja bo v noči na torek nekoliko oslabela, a bo v torek in sredo še pihala s sunki nad 100 kilometrov na uro.
V Novi Gorici močna burja s fasade trgala izolacijske plošče
Močna burja je s stanovanjskega bloka v centru Nove Gorice, na Ulici Gradnikove brigade, trgala izolacijske plošče s fasade, ki jo obnavljajo, je povedal vodja regijskega štaba Civilne zaščite za Severno Primorsko Samo Kosmač. Na stanovanjskih blokih na Ulici Gradnikove brigade namreč opravljajo obnovitvena dela.
Zaradi močnih sunkov vetra je prav tako zelo velika verjetnost padanja posameznih elementov z gradbenega odra ob stanovanjskem bloku, so sporočili iz novogoriške občine.
Gasilci pa zaradi močne burje in nevarnosti padanja teh elementov ne morejo opraviti zaščitnih ukrepov na višini. Zato so zavarovali območja vhodov v stanovanjske bloke na številkah 41, 47 in 49, stanovalce pa pozvali, da v blok vstopajo in izstopajo skozi kletne prostore, saj bi bila v primeru vstopa skozi glavni vhod ogrožena njihova varnost.
Odkrite strehe, podrta drevesa, težave v prometu
Močna burja je na Goriškem tudi sicer povzročala precej težav, saj je podirala drevesa in ogrožlaa promet, odkrivala strehe in ogrožala mimoidoče.
Po besedah Sama Kosmača je podrto drevo poškodovalo bolnišnični objekt v Stari gori, kjer so posredovali gasilci iz novogoriške poklicne enote. Močan veter je odkril ostrešje stanovanjske hiše v Zakrižu pri Cerknem, podobne težave so imeli tudi na Ajdovskem in Goriškem. Burja je odkrila del pločevinaste kritine na stanovanjskem objektu v Starem Selu pri Kobaridu.
Na cesto Rižana - Krnica je padlo drevo, o podrtih drevesih poročajo tudi iz Prevalj. V Ajdovščini pa je po poročanju Uprave RS za zaščito in reševanje drevo padlo in se naslonilo na objekt elektro distrubucijskega omrežja. Drevo so razžagali in odstranili gasilci GRC Ajdovščina.
Obalo pestijo poplave meteornih voda in vetrolomi
Med 5. in 7. uro je bila ob jutranji plimi povišana gladina morja, ki je bilo prav tako močno vzvalovano. Ob tem je morje poplavilo najnižje ležeče dele obale, iz Portoroža pa poročajo o potopljeni barki.
Ob povišani gladini morja in visokih valovih je bil po napovedih Arsa najbolj izpostavljen del obale Rt Madona v Piranu. Intervencije poklicnih in prostovoljnih gasilcev so se odvijale praktično vso noč, tako v Piranu, kot tudi v Ankaranu, Izoli in Portorožu.
Kot je povedal poveljnik koprske Civilne zaščite Zvezdan Božič, je Obalo zajela nevihta okoli 3. ure. Močno neurje z obilnimi padavinami in močnim vetrom je povzročilo nemalo preglavic. Gasilci so morali izčrpavati vodo iz več kot 50 objektov, središče Strunjana je bilo pod vodo, pod vodo so bili tudi Piran, Izola in Ankaran.
Sprožili so se tudi številni zemeljski plazovi, nekatere ceste pa so bile posledično odrezane od sveta.
Prizaneslo ni niti študentskemu kampusu v Izoli, ki ga je požar pred tremi tedni močno prizadel. Gasilci so morali tudi tokrat iz kampusa izčrpavati vodo.
V Gasilski brigadi Koper so za 24ur.com povedali, da so imeli na terenu približno 20 poklicnih gasilcev, ki so opravili okrog 10 intervencij, v večini je šlo za zalite objekte oziroma za prečrpavanje vode.
Več tisoč gospodinjstev čez dan brez električne energije
Zaradi burje, sneženja in podrtega drevja je bilo čez dan po Sloveniji več tisoč odjemalcev brez električne energije.
Zaradi močne burje in sneženja je okoli 8. ure začelo prihajati do okvar električnega omrežja in posledično do prekinitev dobave električne energije na več mestih distribucijskega področja Elektra Primorska.
Sanirati so morali tudi daljnovod čez primorsko avtocesto. V času zapore je namreč na cestišče padla žica daljnovoda Dolenja vas – Senožeče, ki napaja 186 odjemalcev. Zaradi popravila je bila avtocesta zaprta dodatnih 30 minut.
Prav tako so uspešno odpravili napako v kraju Dobravlje, kar pomeni, da ima 200 odjemalcev ponovno normalno napajanje z električno energijo, ter napako na področju Kobarida.
Brez električne energije je bilo več tisoč odjemalcev tudi na področju Postojne (Strmica, Hrenovice, Mala Brda, Strane, Brezje, Malo in Veliko Ubeljsko), na območju Sežane (Kozina, Artviže, Ostovica) in na Ajdovskem. Izpade električne energije so beležili še v Baški grapi, v Vogrskem in Biljah.
Skupaj je bilo na področju Elektra Primorska v ponedeljek zvečer še 120 odjemalcev brez električne energije - 80 na Postojnskem, na Ajdovskem pa okoli 40.
Prav tako vseh težav do večera še niso odpravili na območju Elektra Ljubljana, kjer je na daljnovodu Begunje pretrgan vodnik in je brez napajanja še približno sto odjemalcev. Na distribucijskem območju Elektra Ljubljana so sicer čez dan največ težav beležili v Cerknici in na Uncu, kjer je bilo zaradi podrtega drevja brez elektrike kar 2000 gospodinjstev.
Zaradi sneženja in posledično lomljenja drevja je tudi na območju Elektra Celje ponekod še izpad električne energije.
Na območju Elektra Maribor je bilo v Rušah brez elektrike 112 odjemalcev.
Kako bo v prihodnjih dneh?
V torek bo sprva oblačno. Ponekod na jugovzhodu bo dopoldne občasno še rahlo snežilo ali deževalo, drugod bo suho. Čez dan se bo predvsem na zahodu delno zjasnilo. V vzhodnih krajih bo še pihal okrepljen severni veter, ki bo popoldne oslabel, na Primorskem pa bo pihala zmerna do močna burja.
Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do 5, na severozahodu do -4, na Primorskem okoli 7, najvišje dnevne od 2 do 7, na Primorskem do 12 stopinj Celzija.
V sredo in četrtek bo vreme suho. Na Primorskem bo v sredo še pihala zmerna do močna burja, ki bo v četrtek oslabela. Hladno bo. Meteorologi novih snežink po nižinah v kratkem ne napovedujejo, padavine pa se v majhnih količinah obetajo v soboto in nedeljo, je še pojasnila Veronika Hladnik z Arsa.
Lani tak čas padavin ni bilo. Jutranje temperature so bile okoli nič stopinj Celzija, dnevne pa okoli pet, se spominja Hladnikova. Prvi sneg je zapadel šele januarja.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.