Danes se z jesenskim enakonočjem začenja koledarska jesen. Enakonočje je čas, ko se sonce nahaja natančno nad ekvatorjem, kar v praksi pomeni, da je nad obzorjem natančno toliko časa kot pod obzorjem. Noč in dan sta tako približno enako dolga, pojav pa se pripeti dvakrat letno, in sicer okoli 22. septembra ter okoli 20. marca – ni namreč nujno, da se vsako leto zgodi na isti dan.
Jesensko enakonočje, s katerim se začne astronomska jesen, se je začelo danes ob 11.04, so sporočili iz Astronomsko geofizikalnega observatorija Golovec. Kot pravijo, se bodo dnevi od zdaj še naprej krajšali, noči pa daljšale vse do zimskega solsticija ali Sončevega obrata decembra, ko se bo začela zima.

Observatorij Golovec s tem razlogom danes organizira tudi dan odprtih vrat. Astronomi bodo obiskovalcem ob tej priložnosti razkazali observatorij, opremo in astronomsko knjižnico. Kot nam je pojasnil astronom Herman Mikuž, si bodo lahko obiskovalci ogledali teleskop Vega, poslušali predavanja o zvezdah in galaksijah, na koncu pa si bodo lahko s teleskopi ogledali tudi zvezdno kopico, različne zvezde ter vzhod planeta Jupitra.
Vrata so tako odprta vse do 13. ure ter zvečer od 20. ure. Ker vse kaže, da bo vreme lepo, bodo obiskovalcem na voljo pripravili več teleskopov, s katerimi se bodo ti lahko zazrli v nebo.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.