Po besedah strokovnjakov z Biotehniške fakultete in z Zavoda za gozdove Slovenije želijo v projektu, ki ga je naročila Agencija RS za okolje, ugotoviti predvsem območja gibanja medvedov in vzroke za srečanja s človekom.
Odlovili so 25 medvedov in jih 20 opremili z GSM/GPS-ovratnicami. Prvi rezultati kažejo, da so med razlogi za približevanje naseljem tudi neurejena odlagališča odpadkov.
"Vsak medved po odlovu dobi ovratnico, ki je programirana tako, da vsako uro posname lokacijo. Ovratnica deluje eno polno leto, nato samodejno odpade. Vmes se podatki prenašajo v našo pisarno v obliki SMS-sporočil, ki nam sporočajo točno lokacijo ter aktivnosti medveda, kot so spanec, tek, lov, hranjenje in parjenje,“ dodaja.
Medvedi se ljudem radi približajo jeseni
Po njegovih besedah približevanje naseljem še ne pomeni škode, saj medvedi v tem času radi obiščejo travnike ob vaseh, kjer iščejo poginule srne, jelenjad, zelo radi pa imajo tudi nekatere travniške rastline. "Ključno obdobje je jesen. Kadar ni naravnih virov hrane, takrat medved intenzivno išče hrano tudi v bližini naselij,“ je še dodal.
Medved z Rožnika je pravi potepuh
Za medveda, ki je prejšnji mesec lomastil po ljubljanskem Rožniku, strokovnjaki glede na njegovo gibanje pravijo, da je pravi potepuh. "Po preselitvi je v enem mesecu prepotoval skoraj 500 kilometrov. V povprečju prehodi petnajst, rekord pa ima tudi čez trideset kilometrov dnevno, kar je približno petkrat več kot drugi medvedi,“ pojasnjuje Jerina in dodaja, da v resnici ne vedo, če je pri živalih te starosti to normalno, saj je kosmatinec prvi mlad medved, katerega gibanje redno spremljajo.
"Kosmatinec z Rožnika je glede na zbrane podatke z ovratnice v tednu dni s Snežnika prilomastil vse do Grosuplja, nadaljeval do Višnje Gore, se vrnil v Borovnico, odšel na Rakitno, v minulem tednu pa je obiskal Trojane ter dvakrat preplaval Savo,“ je pot opisal Jerina.
Napadi na ljudi
V zadnjih letih se povečuje število bližnjih srečanj medveda s človekom, število napadov na drobnico in uničenja čebelnjakov. Leta 1977 so zabeležili približno 200 škod, leta 2007 pa se je po besedah pristojnih ta številka približala 450.
Zadnjo smrtno žrtev, ki je bila posledica napada medveda na človeka, smo v Sloveniji sicer imeli v zgodnjih 70. letih. V zadnjih 10 letih pa beležijo od enega do treh primerov telesnih poškodb.
Strokovnjaki pričakujejo, da bo telemetrično spremljanje medvedov v okviru tega projekta končano spomladi 2010.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.