Univerzitetni observatorij na Golovcu v Ljubljani so postavili leta 1959, leta 2004 pa je dobil največji teleskop v Sloveniji Vega. Teleskop ima zrcalo v premeru 70 centimetrov, kar mu omogoča, da je na desetih kilometrih razdalje do dva centimetra natančen.
Teleskop so načrtovali in izdelali v Sloveniji, prav tako pa programe za vodenje. Kot je pojasnil vodja observatorija na Golovcu Bojan Dintinjana, z njim lahko vidijo tudi zelo šibke zvezde ali galaksije na robu vesolja. Največ pa v študijske namene opazujejo Luno in planete v našem osončju. Z njim so na primer posneli tudi izbruh sevanja gama. Sevanje gama so silovite eksplozije v oddaljenih galaksijah, ki naj bi nastale pri kolapsu masivnih zvezd in pri zlitju dveh masivnih zvezd ali črnih lukenj.
Teleskop ima zrcalo v premeru 70 centimetrov, kar mu omogoča, da je na 10 kilometrov do dva centimetra natančen. Največji teleskopi na svetu imajo zrcalo v premeru 10 metrov. Tak je na primer drugi največji teleskop na Havajih, ki ima zrcalo v premeru 10,2 metra, in teleskop na Kanarskih otokih, ki ima zrcalo v premeru 10,4 metra.
Teleskop upravljajo v kontrolni sobi, kjer gledajo tudi posnetke, ki jih ta naredi. Na Luni lahko vidijo posamezne kraterje, morja, posamezne gore in doline. Poleg Lune opazujejo tudi druge planete. Na primer Venero in Jupiter. Pri Jupitru so zanimivi Jupitrovi sateliti, kjer študentom pokažejo zakone gravitacije, Keplerjeve zakone. Kadar je v ugodni legi, opazujejo tudi Mars, kjer se lahko vidijo polarna območja, na katerih je značilen polarni led.
Zanimiva opazovanja v prihodnjem času
V oktobru se je Zemlji precej približal komet Hartley 103, ki bo konec oktobra verjetno viden tudi s prostim očesom. Kot je pojasnil astronom Herman Mikuž, bo komet viden sredi noči visoko na nebu. Komet Hartley 103 je sicer mali periodični komet, ki se Zemlji približa vsake 6,4 leta. Komet ima premer od 1,2 do 1,6 kilometra.
17. ali 18. novembra pa bo viden meteorski dež Leonidov, ki je pogosto še svetlejši od meteorskega dežja Perzeidov, ki je bil viden avgusta.
Sicer pa se že z manjšimi amaterskimi teleskopi (50-kratna povečava) lahko lepo opazuje Luno, Jupiter ali Uran, je še dejal Mikuž.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.