Kljub temu, da zobozdravstvo vsaj na papirju krije zdravstveno zavarovanje, pa so zobozdravstvene storitve vedno dražje. "Če so nekoč varčevali za pogrebe, morajo zdaj varčevati za protetične storitve", pravi zastopnica pacientovih pravic.
Denarja, ki ga država namenja za zobozdravstvo je vedno manj. Za primerjavo: v Sloveniji za zobozdravstvo namenjamo 0,14 odstotka BDP, v Evropski uniji pa 1,14 odstotka, medtem ko imamo zobozdravnikov na število prebivalcev pri nas več kot v Evropski uniji.
Že 33 let nismo posodobili zelene knjige zobozdravstva, kjer so opisane storitve, ki nam pripadajo. Zobozdravniki so tako pogosto premalo plačani od zavarovalnice in služijo večinoma z doplačili, ki jih nihče ne nadzira in omejuje. Za belo zalivko je treba ponekod doplačati od 15 pa tudi nad 60 evrov.
Država je pozabila tudi na preventivo – podatkov o ustnem zdravju Slovencev nimamo že skoraj desetletje, na Ministrstvu za zdravje pa nimajo nikogar, ki bi se sploh ukvarjal s tem področjem. Medtem pa tuji zobozdravniki svoje storitve oglašujejo na vsakem koraku, ponujajo popuste in nižajo cene.
Pojasnila smo poiskali pri Zdravstveni zavarovalnici, Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, na Stomatološki kliniki, govorili smo z zobozdravniki v javnem zdravstvu in zasebniki, obiskali pa smo tudi zobozdravstveno kliniko v Zagrebu, ki imajo med svojimi pacienti več kot 80 odstotkov Slovencev.
KOMENTARJI (294)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.