Tema letošnjega evropskega tedna zmanjševanja odpadkov, ki poteka od 21. do 29. novembra, je dematerializacija: kako narediti več z manj. Tema promovira družbo, ki ustvari čim manj odpadkov in tudi sami pravzaprav lahko naredite veliko, da so koši za smeti čim bolj prazni.
Kaj lahko naredimo sami?
Kot pojasnjujejo na ministrstvu za okolje, je za posameznika, ki želi ustvariti čim manj odpadkov, najenostavneje ravnanje, da si pred nakupom zastavi tri ključna vprašanja:
- Ali to zares potrebujem?
- Ali moram to nujno kupiti (in imeti) ali si lahko izposodim, najamem ali si delim?
- Ali lahko enako stvar kupim rabljeno, predelano ali popravljeno?
''Cilj pobude je, osredotočiti se na prvi sklop ukrepov – na preprečevanje nastajanja odpadkov s poudarkom na okoljskem ozaveščanju in zmanjševanju količin nastalih odpadkov s premišljenimi nakupi in izbiro materialov z daljšo življenjsko dobo. Noben odpadek ni dober odpadek, tudi če se ga da predelati. Zato v EU na področju odpadkov ostaja poglavitni cilj preprečevanje njihovega nastajanja,'' so sporočili z ministrstva za okolje.
Kot so dodali, to zahteva tudi spremembo našega razmišljanja in navad iz klasičnega potrošniškega v bolj trajnostno naravnanega. ''Ob nakupovanju običajno ne razmišljamo o tem, da bodo kupljeni izdelki, ali del teh izdelkov, prej ali slej končali med odpadki, pa bi morali, ker z našim ravnanjem obremenjujemo okolje. Zato je pomembno, da se zavedamo, da odpadki nastajajo pri vsakem našem početju in da količino odpadkov lahko predvsem zmanjšujemo sami, s tem ko ravnamo in izbiramo drugače,'' so prepričani na okoljskem ministrstvu. Nasveti za zmanjšanje odpadkov Kot svetujejo pristojni, je priporočljivo, da si pred nakupi sestavite seznam stvari, ki jih zares potrebujete. Pozorni bodite tudi na rok uporabe, še posebej pri hitro pokvarljivih izdelkih. Verjetno ni treba posebej poudarjati, da na tak način lahko prihranite tudi kakšen evro. Eden izmed nasvetov je tudi, da preden kupite novo živilo, do konca porabite že načeta živila.
V trgovino se odpravite z vrečko za večkratno uporabo (iz blaga). Hvaležna vam bosta tako okolje kot tudi denarnica, saj trgovine večinoma že zaračunavajo nekaj centov za plastično vrečko, ki vse prevečkrat, žal, še vedno konča v naravi.
Izogibajte se kupovanju pakiranega sadja, zelenjave, individualnega pakiranja in majhnim zavitkom. Prednost dajte izdelkom po teži ali v večjih zavitkih. V tujini že poznajo primer dobre prakse, ko uvajajo trgovine, kjer ni pakiranih izdelkov, ampak potrošniki uporabljajo embalažo za večkratno uporabo - papir, steklo ali tekstil.
Vodo pijte iz pipe. Uporabljajte stekleničke za vodo za večkratno uporabo.
Tiskajte obojestransko, pa še to le tisto, kar res potrebujete na papirju.
Porabo papirja lahko prihranite tudi tako, da na poštni nabiralnik prilepite rumeno nalepko, da ne želite prejemati reklam (če jih ne želite).
Če je možno, uporabljajte naprave, ki jih priključite na električno omrežje. Če aparat zahteva uporabo baterij, skušajte uporabljati baterije za ponovno polnjenje.
Pred nami je tudi mesec zabav, če se le da, se potrudite, da na njih ne uporabljate plastičnih krožnikov, kozarcev in pribora (enako velja za poletne piknike).
Biološko razgradljive odpadke kompostirajte doma, tako boste pridelali kakovosten humus, ki ga boste lahko uporabljali na domačem vrtu.
Premajhna oblačila lahko podarite sorodnikom ali prijateljem, lahko pa jih tudi podarite tudi v humanitarne namene. Oblačila lahko oddate tudi v zabojnike Humane, od koder nato romajo v številne ''second hand'' trgovine. Tudi z nakupovanjem v takšnih trgovinah lahko prispevate svoj delež k zmanjševanju odpadkov.
Pokvarjene ali razbite stvari skušajte popraviti. Bodite ustvarjalni. Predmet lahko odnesete v popravilo izkušenemu mojstru (naj omenimo, da tako pomagate tudi lokalnemu gospodarstvu), lahko pa se popravila lotite sami. Skoraj v vsakem človeku se skriva vsaj nekaj ustvarjalne krvi, poleg tega pa na svetovnem svetu obstajajo številna navodila, videoposnetki, kako stari, že odsluženi stvari vdahniti novo življenje, hkrati pa si zagotoviti unikaten kos, ki bo krasil vaše stanovanje.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.