
Z inštruktorjem Centra varne vožnje na Vranskem Branetom Leganom smo prikazali simulacijo okvare vozila, zanimalo pa nas je tudi, kako so na morebitno neprijetno okoliščino pripravljeni naključni vozniki. Več videoprispevku.
Vklopite smernike in pritisnite na sklopko!
"Zelo hitro se nam lahko zgodi nepredvidena okvara avtomobila, lahko pride do poškodbe pnevmatike ali česa drugega, zato je prvo pravilo pravilno sedenje ter drža volana,“ je začel Legan. Ko smo se z njim zapeljali po cesti, nam je pojasnil, da bi moral vsak voznik poznati nekaj osnovnih postopkov v primeru okvare vozila. "Vozimo se 130 kilometrov na uro in kar naenkrat se vozilo pokvari. V takem primeru nemudoma stisnemo varnostne utripalke," inštruktor varne vožnje odgovarja tistim, ki v takih primerih raje poskušajo s takojšnjim obračanjem ključa ter pritiskanjem na plin. Namesto slednjega moramo po njegovih besedah pritisniti na pedal za sklopko, saj lahko le tako ohranimo dovolj hitrosti, da umirjeno vozilo preusmerimo na rob vozišča oziroma odstavni pas, kjer se ustavimo. "Nikakor pa ne znižujemo hitrosti na voznem pasu,“ poudarja.

Ko se ustavimo, je treba zaradi lastne varnosti vozilo čim prej zapustiti, a pri tem moramo biti po njegovih besedah nadvse pazljivi, saj nihče ne želi pristati pod kolesi morebitno mimovozečega večtonskega priklopnika. "V vzvratnih ogledalih se moramo prepričati, da je vozišče prazno, medtem pa v roke primemo odsevni jopič, ki si ga bomo nadeli ob izstopu,“ pravi Legan. Čeprav so jopiči v Sloveniji zakonsko obvezni že vse od aprila leta 2008, se še vedno najdejo vozniki, ki se za svojo varnost očitno ne brigajo. "Z jopičem smo zavarovani in vidni na dolgo razdaljo, tudi ponoči," pravi in dodaja, da moramo iz vozila izstopiti kar se da hitro ter se umakniti za njegov zadek. Morebitni sopotniki morajo izstopiti na svojih desnih vratih ter se umakniti onkraj zaščitne ograje. Nato oblečemo jopič ter ob tem ves čas aktivno spremljamo promet.
Varnostni trikotnik najmanj 100 metrov od vozila
Temu sledi namestitev varnostnega trikotnika. "Če vemo, kje je, ga lahko zelo hitro najdemo in tudi uporabimo, če pa imamo v avtu naloženo veliko prtljage, bomo v velikih težavah," meni inštruktor in dodaja, da bi moral biti trikotnik vedno pri roki za hitro uporabo. Kot pravi, je priporočljivo, da se sestavljanja trikotnika naučimo že doma, saj nam lahko v trenutni paniki tudi to sicer enostavno dejanje povzroča težave. Trikotnik moramo po njegovih besedah postaviti minimalno 100 metrov od vozila. "Daljša kot je razdalja, prej bodo lahko vozniki odreagirali in se pripravili na nevarnost," pravi.

Poiščite najbližjo avtocestno govorilnico
"Naslednji korak je orientacija. Pomembno je, da izvemo, kje in kako daleč je telefonska govorilnica avtoceste. Ob straneh so oznake, ki nam povedo, kje je najkrajša pot, pri tem pa moramo tudi sami stopiti za ograjo avtoceste," nadaljuje Leban. Sicer lahko vozniki uporabijo tudi svoj mobilni telefon ter pokličejo Darsov nadzorni center oziroma prometnoinformacijski center za državne ceste na telefonsko številko 1970, a zaradi lažje ugotovitve lokacije pokvarjenega vozila pristojni priporočajo uporabo govorilnic, ki so med seboj razmaknjene natanko en kilometer.
Kaj pa v predorih ali na cestah brez odstavnega pasu?
Na to vprašanje Leban odgovarja, da se ravno tukaj kaže velik pomen hitre uporabe sklopke in prostega teka. "V daljših predorih, ki imajo odstavne niše, je postopek enak kot na avtocesti. Ob uporabi utripalk ter sklopke se pomikamo desno in s tem opozarjamo druge, da se nekaj dogaja. Če je le mogoče, ustavimo v odstavni niši, kjer je nameščen tudi omenjeni telefon,“ razlaga izkušeni inštruktor. V manjših predorih moramo po njegovih besedah kar se da dobro izkoristiti "enercijo avtomobila“, ohraniti toliko hitrosti, da prispemo skozi predor, nato pa varno ustavimo na odstavnem pasu. "Na vsak način bi odsvetoval ustavljanje v predoru!“ je še zaključil.

112 in 1970
Vsi avtocestni predori so sicer po besedah predstavnikov Darsa opremljeni s sistemi za nadzor in vodenje prometa, kar vključuje tudi avtomatsko detekcijo zaustavljenega vozila. "Če pride do okvare vozila ali podobnega, naši vzdrževalci ali uporabniki avtoceste kličejo nadzorni center, ki nato o tem obvesti našega pogodbenega izvajalca za odstranitev vozila,“ pravi predstavnik podjetja Marjan Koler in dodaja, da lahko voznik pokliče operativno-komunikacijski center na številko 112 ali pa prometnoinformacijski center na številko 1970. Službe se med seboj obveščajo 24 ur na dan, pravi.
Vsekakor pa vozite previdno, čez vikend bo na naših cestah spet gneča.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.