Prizori, ki so jim bili pred natanko letom dni priča oskrbniki živali v ljubljanskem živalskem vrtu, so bili grozljivi. Zaradi podrtih dreves se niso mogli prebiti do živali, številne so ušle, med njimi tudi dva risa. Samca so 6. februarja ujeli v živolovko, medtem ko je samica kar 33 dni tavala po Rožniku, lovila ptice in strašila sprehajalce psov. Naposled so jo vendarle ujeli, a so imeli pri tem veliko smolo. Konica uspavalnega naboja jo je zadela v stegnenico in jo zlomila. Risa je po zapleteni operaciji poginila. “Za riso Zoojo smo v ZOO Ljubljana skrbeli 4 leta. Zelo hudo nam je bilo, ko nas je zapustila,” so tedaj dejali predstavniki živalskega vrta, samec pa je ostal brez družbe. Živalski vrt je bil zaradi posledic žledoloma zaprt, stekla je obsežna sanacija. Ob prvi obletnici ujme smo preverili, kakšno je stanje, hkrati pa so nam izdali tudi nekatere novosti, ki jim bodo obiskovalci priča že kmalu.
ZOO Ljubljana leto dni po žledolomu
Volkovi spet na varnem, prav tako obiskovalci
V družbi biologinje Irene Furlan smo se podali naokrog. Padlo drevje in polomljene veje dreves v spodnjem in srednjem delu živalskega vrta so počistili že lansko pomlad, precej drugače pa je bilo z zgornjim delom. Ta je za javnost še vedno zaprt. A ne bo več dolgo, pojasnjuje Furlanova. Kot smo poročali, so morali zaradi podrte ograje takoj po ujmi premestiti volkove. “Zunanja ograja volkov je bila na večih mestih podrta, tako da je grozila nevarnost, da pobegnejo, zato smo jih uspavali in preselili,” je pojasnila. Zdaj je njihova ograda popravljena, dva radovedneža, ki sta tam že nameščena, pa sta ob našem obisku veselo stopicala po globokem snegu. Dodali so še tri nove brloge in lesene podeste.
ZOO obdan z novo močno zunanjo ograjo
Ob tem nam je Furlanova pojasnila, da so živalski vrt v zgornjem delu obdali še z zunanjo zaščitno ograjo v dolžini okoli 1000 metrov. Visoka je 2,5 metra, 60 centimetrov pa je vkopana v zemljo. Ob taki zaščiti verjamejo, da se pobeg živali na Rožnik ne bo ponovil.
Naš obisk se je nadeljeval pri ogradi za rise. “Ob žledolomu je bila več kot polovica te ograde polomljena, prav tako je padlo več kot polovica dreves,” pojasnjuje naša sogovornica. Ogrado so obnovili, na dve močni drevesi risom nastavili lesene balkončke za počitek, na novo postavili podest za obiskovalce, pod njim pa povsem na novo zgradili tako imenovane servisne prostore, kamor bodo lahko v primeru podobno slabega vremena in neviht rise skrili na varno.
V sredo prihajata v Ljubljano dva nova risa
Ris Rožnik ne bo več osamljen. Furlanova nam je namreč ob našem obisku razkrila, da v sredo v ZOO Ljubljana prihajata dva nova risa. Oba sta samca, pripeljali pa ju bodo iz Nemčije. En mesec bosta skupaj z Rožnikom bivala v teh novih notranjih prostorih, da se navadita na novo okolje in oskrbnike. V tem času ju bodo trenirali, da bosta v notranje prostore prišla, ko bo potrebno.
Gradijo veliko letalnico za jastrebe, v katero boste lahko vstopili tudi sami
Ogled smo nadaljevali pri nekdanji ogradi, v kateri so bivali kozorogi. Tam so padla praktično vsa drevesa. Po odstranitvi so se zaradi hude erozije odločili, da sem ne namestijo več kozorogov. Prišli so na novo idejo, in sicer da na tem delu postavijo veliko letalnico za ptice ujede. Jastrebi bodo lahko tam letali iz brega na breg. Sredi letalnice bo prostor za krmišče, vstop pa bo omogočen tudi obiskovalcem. Da bi si lažje predstavljali, kako bo stvar, ki je že v izgradnji, izgledala, so nam priskrbeli skice, ki jih vidite spodaj.
Kdaj bo letalnica dokončana je težko reči, saj bodo dela mogoča le ob ugodnem vremenu, a vodstvo ZOO Ljubljana računa, da bi jo za obiskovalce odprli do letošnjega poletja.
Po novi obhodni poti do losov in severnih jelenov
Poleg tega so tudi že prenovili celotno zgornjo obhodno pot, da bo bolj primerna in lažje dostopna tudi za starejše in invalide. V najvišjem delu bo na voljo ploščad, s katere se bo obiskovalcem ponujal čudovit razgled na nove ograde. Furlanova nam je ob tem postregla še z enim presenečenjem, in sicer, da nameravajo v prihodnosti tam namestiti lose in severne jelene.
V ZOO kar na sankah!
Prenovljena podoba živalskega vrta bo največ ljubiteljev živali gotovo privabila, ko bo nastopila pomlad, a nepozabno doživetje je obiskovalcem zagarantirano tudi v zimskem času, še pravi naša sogovornica. Zdaj, ko so poti zasnežene, je namreč otrokom dovoljen obisk s sanmi, v notranjih prostorih pa si je mogoče ogledati tudi tiste živali, ki se izmikajo mrazu. Tudi pozimi so aktualne predstave morskih levov, slonica Ganga se rada poigra v snegu, zunaj se rade zadržujejo celo zebre, precej zaljubljeno pa se obnašata mačji pandi. Kot smo opazili sami, so z zimo skregane le navihane surikate, katerim so morali zaradi toplo zakuriti.
Za sanacijska dela so sicer lani v ZOO Ljubljana namenili okoli 250.000 evrov, približno enako vsoto pa bodo predvidoma potrebovali tudi letos.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.