36-letni Igor Magajne, član posadke potniške ladje Coste Allegre, na kateri je 27. februarja izbruhnil požar, se je v ponedeljek zvečer vrnil v domovino. Obiskali smo ga v Novi Gorici, kjer nam je zaupal svojo izkušnjo. Magajne se nam je oglasil že s Sejšelov, tokrat pa je bolj podrobno spregovoril o zadnjih dogodkih.
Že na začetku pogovora je 36-letnik poudaril, da je zgodba nesrečne Coste Concordie popolnoma različna od njihove na Costi Allegri. Vsi člani posadke morajo, preden gredo na ladjo, prestati usposabljanje, pravi. V kriznih razmerah torej vedo, kako morajo postopati. Opozarja pa, da brez glave oziroma kapitana in njegovih oficirjev zadeve ne delujejo.
Ko je izvedel, da se je Costa Concordia potopila, ni mogel verjeti, da se je to res zgodilo. A ko je slišal, kdo je bil kapitan, so mu dogodki, o katerih je bral v medijih, postali bolj jasni. Kapitan Coste Concordie je bil Francesco Schettino, Magajne pa je v preteklosti že plul pod njegovim poveljstvom. Kako bi torej opisal "strahopetnega kapitana", kot so ga poimenovali svetovni mediji? "Gre za osebo, ki je polna sebe, je aroganten,“ je dejal za 24ur.com in razložil, da je na Costi Concordii očitno odpovedalo poveljevanje.
Ko smo ga povprašali, ali je kdaj na ladji opazil kakšne težave z drogami, nam je odgovoril, da ne ve, kaj so počeli vodilni, a da je delodajalec glede teh stvari izredno strog in dosleden. Če koga zalotijo s prepovedanimi substancami, ga nemudoma odpustijo in ga nikoli več ne zaposlijo. Tudi alkohol je dovoljen le v manjših količinah.
Preberite tudi: Preiskovalci so na vzorcu las kapitana Schettina našli sledi kokaina.
Če ni glave, tudi udi ne delujejo
Kako pa je bilo na Costi Allegri, ko je izbruhnil požar? Posadka je vedela, kaj mora storiti, je Magajne odgovoril brez odlašanja. "Vsi smo pripravljeni storiti vse, a le, če nam vodilni povedo, za kaj se gre,“ je opozoril in dejal, da med potniki ni bilo panike, le prvi dan so morali miriti starejšo gospo. Prav napadi panike in histerije pri posameznikih znajo vnesti nemir med vse potnike, zato je pomembno, da se posadka na takšne dogodke nemudoma in primerno odzove. Znova je opozoril, da so bili potniki mirni, saj so bili mirni tudi zaposleni. Vse je bilo pripravljeno za morebitno evakuacijo, tudi reševalni čolni. Vsakemu potniku so priskrbeli reševalni jopič, razložili so jim, kaj se dogaja. "A dokler je ladja plovna, ni razlogov za skrb,“ je dejal Magajne.
Sledila je organizacija vsakdanjega življenja. Pri tem so bili uspešni, zataknilo pa se je pri straniščih. Potniki so namreč opravljali malo in veliko potrebo v straniščne školjke, a mehanizem splahovanja ni deloval. Zaradi vročine se je začel širiti neznosen smrad. Stranišča so skušali očistiti s posebnimi črpalkami, pri tem pa so bili neuspešni. Zato so improvizirali. Tako so nastala "stranišča na štrbunk v morje“. Za silo so rešili težavo, a smrad po fekalijah je ostal.
S hrano in vodo niso imeli težav. Kruh so jim dovažali s helikopterji, tako da so lahko potnikom pripravljali sendviče. Jedli so tudi sadje, ki je bilo na krovu. Pili so ustekleničeno vodo in sokove. Magajne pravi, da so bili na krovu večinoma starejši ljudje, da pa nihče ni bil poškodovan ali bolan.
Pluli v vodah, v katerih so pirati
Skrbeli so jih pirati, saj je ladja plula v vodah, kjer so se v preteklosti že dogajali napadi. Postopek je sicer vedno takšen, da se posadki na nevarnih območjih pridružijo vojaki. V primeru piratskega napada bi uporabili vodne topove, ki so postavljeni na različnih koncih ladje. Ti delujejo s pomočjo agregatov, ki pa so bili uničeni, tako da so bili vodni topovi neuporabni. Vojaki so imeli tudi orožje, a tega niso razkazovali, saj niso želeli vznemirjati potnikov.
Na Sejšelih so jih pričakali številni reševalci in novinarji
Ko so srečno pristali na otoku Mahe na Sejšelih, jih je pričakala množica novinarjev, snemalcev, prav tako pripadnikov zdravstvenega osebja in predstavnikov Rdečega križa. Družba Costa Crociere je najprej poskrbela za potnike. Večina jih je bila zadovoljna s ponujenim opravičilom in možnostjo nadaljevanja počitnic na Sejšelih.
Družba se je opravičila tudi posadki, ob tem pa so se jim tudi zahvalili za dobro opravljeno delo. Nagradili jih bodo tudi s finančno nagrado. Naš sogovornik se že naslednji mesec odpravlja na novo ladjo, in sicer na Costo Fortuno. Tokrat upa na mirno plovbo, dodaja pa, da je bil že leta 2010 na ladji Costa Classica, ki se je v bližini kitajskega pristaniškega mesta Šanghaj zaletela v belgijsko tovorno ladjo. To se je zgodilo sredi noči, zbudil pa ga je alarm, ki ga je kar prestrašil.
Več podrobnosti v videu!
Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.