V Kobilarni Lipica se z začetkom aprila tudi uradno začenja turistična sezona. Uradni znak za njen začetek je premierna gala predstava klasične šole jahanja, ki se je začela ob 15. uri. Ogled premierne predstave sezone bo mogoč po posebni promocijski ceni 10 evrov na osebo, poleg ogleda predstave pa boste imeli tudi voden ogled kobilarne.
Od aprila naprej bodo predstave klasične šole jahanja na rednem programu vsak torek, petek in nedeljo ob 15. uri, poleg tega pa bodo vsak vikend do konca maja v Lipici tudi številne konjeniške in druge prireditve. Premierna predstava sezone je ena od številnih prireditev ob praznovanju 430. obletnice.
Vsakodnevni treningi
Splača se torej zaviti v Lipico, kjer boste lahko uživali v družbi plemenitih konjev. Vsak dan 13 jahačev opravi dresurni trening s 70 žrebci. Konj je v lonži približno eno uro, ob toplih dnevih mu pripade še pol ure terena. Mladi žrebci so zunaj na paši do četrtega leta, nato se začnejo učiti zapletenih figur. Trening učenja traja do šest let, šele nato sledijo nastopi. Aktivni so lahko do 20. leta, najstarejši nastopajoči v Kobilarni Lipica je štel 27 pomladi. Imajo dolgo življenjsko dobo, nekateri živijo tudi do 30 let.
Prvi lipicanec je sicer luč sveta ugledal leta 1580. Osnova za njegov nastanek so bili kraški, španski, napolitanski in arabski konji. Danes jih je na svetu le še približno 6000, v Sloveniji 1000, v kobilarni 400. So močni, hitri, vzdržljivi, inteligentni in baročni. Krasijo jih sijoče oči, plemenita suha glava, labodji vrat, daljši, čvrsti hrbet, krajše noge z lepimi sklepi in čvrsta kopita. Čeprav jih praviloma povezujemo z belo ali vsaj z zelo svetlo sivo barvo dlake, ki je edina zaželena, so lahko tudi vranje sivi, vranje črni, rjavo sivi ali temno rjavi. Tudi žrebički so temne barve, med odraščanjem pa se prelevijo v čudovite konje, ki pustijo vtis.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.