Nosilce kandidatnih list za volitve v Evropski parlament (EP) smo povprašali, zakaj so se odločili prav za kandidaturo za evroposlance. Ob tem pa nas je zanimalo tudi, če se jim zdi politika na evropski ravni kaj manj ''umazana'' od tiste na nacionalni ali lokalni ravni. Preberite, zakaj si želijo delati v evropskem hramu demokracije, njihove podrobnejše odgovore pa si poglejte v videu.
Marko Šidjanin z Neodvisne liste za pravice bolnikov pravi, da kandidira, ker področje zdravstva v Sloveniji ni urejeno tako, kot bi moralo biti, še posebej se jim zdijo problematične dolge čakalne dobe. ''Zato smo prišli do rešitve in ideje, da si pomagamo z EU, da bi na tej ravni določili obvezne standarde za čakalne dobe in tako s pomočjo Evrope uredili razmere v zdravstvu v Sloveniji.''
Nosilec liste LDS Jelko Kacin je ugotovil, da je ni stvari, ki je ne bi bilo mogoče doseči, in da ni nikogar, ki bi ga pri njegovih prizadevanjih omejeval. ''Ko si enkrat v taki funkciji, se tam počutiš doma, te spoštujejo in s tem tudi nadaljuješ.'' ''V EP ugotoviš, da so glavni problemi vedno doma in da nacionalne vlade vedno trdijo, da varujejo nacionalni interes, v bistvu gre pa vse to na škodo državljanov ali potrošnikov,'' pa je dejal glede delovanja v EP.
Darko Krajnc, nosilec liste SMS trdi, da ''dosedanjih sedem poslancev očitno svojega dela ni opravilo dobro, sploh če pogledamo reševaje hrvaške meje''. ''SMS in EGP imamo pravi program in pravo listo kandidatov, da bomo prepričali ljudi, da bomo prepričali ljudi, da nam dajo možnost sodelovati v odločanju na evropski ravni'' svojo kandidaturo pojasnjuje Krajnc.
Nosilec liste Zares Ivo Vajgl je bil poklicno vedno vpet v zunanjo politiko. ''Edino, kar še nisem delal na področju zunanje politike, nisem bil evropski poslanec. Zato je to zame izziv. Zdi se mi, da s kvalifikacijami, ki jih imam, lahko v parlamentu pomagam uveljaviti interese naše države."
Karl Erjavec, ki vodi listo stranke Desus, pojasnuje, da je izvršni odbor odločil, da je najbolje, da predsednik, ki je prepoznaven, prevzame mesto nosilca liste. ''Tudi kot predsednik stranke se mi zdi, da so evropske volitve pomembne in da si ne moremo privoščiti slabega rezultata. Zato sem kot predsednik stranke sem tudi prevzel odgovornost.''
Nosilec liste SLS Ivan Žagar se je za kandidaturo odločil iz dveh razlogov. ''Pri svojem konkretnem delu sem zasledil, da so interesi Slovenije po moji oceni preslabo zastopani tudi v EP.'' Po drugi strani pa se je za kandidaturo odločil tudi zaradi izkušenj, ki jih je pridobil na področju kohezijske politike oziroma politike regij.
Nosilec liste SDS Milan Zver si je želel kandidirati že pred petimi leti. ''Ta želja je tlela v meni že dlje časa, poleg tega nisem bil izvoljen v DZ, kar pomeni, da sem politično prost igralec. Če bi bil izvoljen v DZ, zagotovo ne bi kandidiral na evropskih volitvah.'' Pritegnile pa so ga tudi izkušnje, ki jih je pridobil med predsedovanjem Slovenije EU.
Zoran Thaler, vodilni na listi SD, pravi, da je prišel čas, ko je spet potrebno javno delovanje. ''12 let sem bil izven politike in danes so časi, ko se je potrebno javno aktivirati. V ta kontekst je prišel predlog Boruta Pahorja, da bi vodil listo in po nekaj vsebinskih razpravah mi ni bilo težko pristati, da sem na listi SD.'''
Nosilec liste NSi Lojze Peterle kandidira, ker misli, da bi lahko na podlagi izkušenj, ki jih je v tem mandatu pridobil, še veliko naredil za Slovenijo in za celo EU. ''Postalo mi je všeč to delo in na stara leta mislim, da ni potrebe, da bi spreminjal poklic."
Na čelu liste SNS je Sergej Čas, ki se je za kandidaturo odločil na osnovi povabila ožjega vodstva stranke. ''Vzel sem si kar dobršen del časa za premislek, vendar je na koncu ljubezen do Slovenije in moje trdno prepričanje, da lahko s svojim delom v EP pripomorem k prepoznavnosti Slovenije in pa tudi k zaščiti interesov naše države, pretehtala.''
Edina ženska nosilka liste Maruša Benkič, ki vodi listo KSS, pojasnjuje, da je pobuda za njeno kandidaturo prišla iz stranke. ''Želeli smo predstaviti nekaj novega, žensko kot nosilko liste in sem se pojavila kot nekakšna optimalna izbira.''
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.