Zgodba Ruparjeve kasete je stara, a komentar Pavla Ruparja je nov. SDS je namreč svojega nekdanjega poslanca postavila znova v ospredje, da bi v povezavi s svojo izkušnjo spregovoril o trgovanju v državnem zboru. In kaj je izpostavil Rupar? "Če danes kdo trdi, da kupčevanja ni, laže,“ je bil jasen. "Laže ljudem, govori neresnico samemu sebi in se prepričuje, kako je čist in dober, vendar to ne drži. V državnem zboru posamezniki so in še vedno trgujejo. Trgujejo za osebne koristi, trgujejo za denar, vprašanje je, koliko je kdo do tega dovzeten,“ pravi Rupar.
Pri tem je stranka SDS iz naftalina potegnila nikoli dokončano zgodbo Ruparjeve kasete. Kot je spomnil Rupar, je imel kmalu po izvolitvi v državni zbor leta 1996 izkušnjo s podkupovanjem. "Namreč, njim (LDS, op. a.) je manjkal en glas za izvolitev doktorja Drnovška za predsednika vlade. Kot sem kasneje izvedel, so poiskali izmed vseh poslancev desne opcije pomladnih strank tiste, za katere so menili, da najbolj potrebujejo denar, zaradi zadolžitev, zaradi česar koli. Ugotovili so točno številko mojih kreditov v bankah in so mi ponudili za glas takrat 500 tisoč mark, to bi bilo danes 250 tisoč evrov,“ trdi Rupar. Pravi, da se jim poskus podkupovanja ni posrečil, sam pa je, kot pravi, zato da bi zaščitil sebe, to zadevo posnel na kasetnik in jo prijavil.
Sicer Rupar pravi, da je ena stvar lobiranje za denar oziroma nagovarjanje k sprejemanju daril, druga stvar pa je dogovarjanje med sabo, kako bo kdo glasoval. Slednjega naj bi bilo v njegovih poslanskih časih denimo veliko pri sprejemanju novih občin. "Takrat so seveda prosili ljudi za glasove, da podpremo posamezen primer in je to pač dopustno,“ pravi, a dodaja, da je situacija popolnoma drugačna, če nekdo v zameno za podporo zakona o zaščiti nevarnih psov ponuja deset tisoč evrov.
In kaj je danes z Ruparjevo kaseto?
Rupar trdi, da se je s tem, ko se je razkrilo, da naj bi imel kaseto, s katero lahko dokaže poskus podkupovanja, zanj začela čista agonija. "Namreč, ta zadeva ni nikoli doživel epiloga,“ pravi Rupar in dodaja, da so zadevo v roke dobili kranjski kriminalisti in policisti, ki so zdaj v samem vrhu kranjske policije. Kot razlaga, so zadevo pospravili v predal, kjer je po njegovem še vedno. In ravno v tej kaseti Rupar vidi razlog za njegove pogoste sodne obiske. "Jaz sem bil potem približno 44-krat prijavljen in obtožen na sodišču. Tam sem imel kar svoj šotor, da sem čakal kar na naslednjo obravnavo. Z isto kranjsko policijo so naredili grozno umazane finte," je še dejal Rupar.
LDS odgovarja: "SDS, se še spomnite Ruparjevih pravnih zmot, pravnomočnih obsodb in provizij?"
Spraševanje SDS je sicer tudi dobilo odgovor LDS. Slednja stranka namreč pravi: "Prijazno pozornost vračamo z osvežitvijo spomina." In tako so spomnili na, kot sami pravijo, Ruparjeve pravne zmote, pravnomočne obsodbe in provizije.
"Tržiški župan Rupar je stroške zasebne tožbe plačal iz občinskega proračuna. Vrhovno sodišče ga je razglasilo za pravno zmotljivega, kar pomeni, da mu stroškov zasebne tožbe ni bilo treba plačati, pač pa so te ostale breme tržiškega proračuna," pravijo v LDS.
Nadaljujejo s tem, da je bil Rupar trikrat pravnomočno obsojen za več kaznivih dejanj. "Med drugim za ponareditev poslovne listine ter zlorabo uradnega položaja z namenom pridobitve protipravne premoženjske koristi," navajajo v LDS.
Niso izpustili niti Ruparjevih težav s Hokejsko zvezo Slovenije, ki jo je tožil zaradi pridobitve 20-odstotne provizije za Mobitelov prispevek slovenskim risom. "Od 90 tisoč evrov, kolikor jih je SDSov poslanec, župan in lobist 'zrihtal' pri omenjenem državnem (!) podjetju, se je čutil upravičenega do provizije 21 tisoč evrov," so kritični v LDS.
Niso pa pozabili niti na neslaven konec Ruparjeve poslanske kariere. "Pošteni Rupar je tudi edini poslanec, ki je odstopil s poslanske funkcije, seveda šele potem, ko so ga ulovili z roko v žaklju afer, kar je ogrozilo 'ugled' roke, ki ziba zibelko. Nato pa je užival v enoletnem brezdelju, podprtim s poslansko odpravnino," pravijo v LDS.
"Toliko torej o poštenju najbolj poštene stranke na slovenskem in karakterju nekaterih njenih pomembnih članov," so še pristavili.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.