Zadnjih 10 let je v EP najmočnejša politična skupina Evropska ljudska stranka, katere članice so med slovenskimi strankami SDS, SLS in Nsi. Druga največja skupina v EP je skupina socialistov (PES), katere članica je SD, želijo pa se ji pridružiti tudi DeSUS in krščanski socialisti (KSS). Tako se na evropskem političnem parketu najhujši boj bije med EPP in PES za odločilno prevlado v EP. Tako se lahko v primeru, da v Sloveniji največ sedežev v EP dobijo predstavniki desnega trojčka, hkrati pa PES premaga EPP na evropski ravni, zmagovalci postanejo poraženci. In seveda obratno.
Ni pa pri tem nepomembno, da je po statistiki EP pripadnost politični skupini odločujoča za glasovanje posameznega evroposlanca, saj je strankarska disciplina pomembnejša od nacionalnih interesov. Nosilce kandidatnih list smo vprašali, ali že vedo, v kateri poslanski skupini bodo sedeli. Preberite, katerim političnim skupinam pripadajo predstavniki slovenskih strank, podrobnejše odgovore pa poglejte v videu.
Marko Šidjanin (Neodvisna lista za pravice bolnikov):
''Mislim, da je zaradi neodvisnosti prav in korektno do volivcev, da ostanemo neodvisni. Zelo verjetno ne bomo člani nobene politične grupacije. To bi bila opcija samo v primeru, če bi dobili res dobra zagotovila, da bo program, skrb za zdravstvo, skozi to grupacijo zares udejanjen. V tem primeru bi bili pripravljeni o tem razmisliti.''
Ivo Vajgl (Zares):
''Da, to je liberalna poslanska skupina. To je poslanska skupina liberalnih strank Evrope ELDR. V vseh teh skupinah je iz vsake države po nekaj strank, to ni nič posebnega, da imamo Slovenci dve stranki v tej skupini.''*op. a.: ELRD je evropska stranka liberalcev, njena poslanska skupina pa se imenuje ALDE, ki ji pripadajo tudi poslanci iz vrst LDS.
Milan Zver (SDS):
''To zagotovo vem. Če bom izvoljen, bom delal v poslanski skupini EPP.'. Ob tem je pojasnil, da je volilni sistem tisti krivec, ki iz najbolj sorodnih strank dela največje tekmece, saj se borijo za isti del volilnega telesa.
Zoran Thaler (SD):
''Moji kolegi in kolegice bomo v socialistični oz. socialdemokratski skupini, ki naj postane večina po teh volitvah.'' Željo DeSUS, da bi se pridružili PSE, pa je označil za ''simpatično''.
Maruša Benkič: ''O tem smo se pogovarjali v stranki, zagotovo bi se priključili PSE.''
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.