Bralka iz Nove vasi na Blokah nas je obvestila o zelo pogostih obiskih medvedov na tem območju. Vsako noč naj bi se namreč približali hišam in prevračali smetnjake. Prihajali naj bi celo v center vasi in bližino šole. Ljudje so prestrašeni, pristojni pa jim zgolj svetujejo, naj ostajajo v hišah.
V vasi so od nekdaj navajeni na medvede, vendar pa ti nikoli niso tako množično hodili v naselje, kot se to dogaja zdaj, pojasnjuje Maja Primožič, ki tam živi že poldrugo leto. V tem času, še posebej v letošnji sezoni, pa naj bi se zelo namnožili. Poleg tega se vsak dan vsaj en pojavi v bližini katere od hiš.
Na vprašanje, koliko jih po njenih ocenah lomasti po območju Blok, je dejala, da "bolje, da tega sploh ne vemo“. To naj bi bile celo besede enega od članov interventne skupine, ki je sicer pristojna za ukrepanje v primerih nevarnosti medvedjega napada. Med njimi naj bi bilo tudi več medvedk z mladiči, ki bi bile lahko še posebej nevarne.
"Vsak dan ne moremo klicati policije, jo pa velikokrat,“ je še zagotovila Primožičeva in pojasnila, da se ta na klice vedno odzove. Vendar pa sami ne morejo nič. Medvede, ki povzročajo škodo celo ob glavni cesti, policisti preganjajo in vpijejo nanje, vendar nič ne zaleže.
Kje se torej zatakne? Očitno v interventni skupini, kjer naj bi imeli resne organizacijske težave, še dodaja omenjena bralka.
Njihov habitat se krči
Lovci so nam pojasnili, da spremembe v vedenju medvedov niso nič posebej nenavadnega. Njihovo naravno življenjsko okolje se namreč krči in miru imajo vse manj. Poleg tega pa se tudi privadijo na to, da v naseljih z lahkoto najdejo hrano, zaradi česar se tja pogosto tudi vračajo.
Izreden odstrel že izvedli
Vodja Območne enote Postojna Zavoda za gozdove Anton Smrekar je za 24ur.com potrdil, da se je število videnj in srečanj z medvedi na Blokah res povečalo, vendar pa je o povečanju dejanskega števila teh zaščitenih živali težko govoriti. Se namreč premikajo in selijo in mogoče je, da se jih je v zadnjem času iz okolice več 'preselilo' na to območje. Potrdil je tudi, da imajo domačini hude težave zaradi tega, zaradi česar je "zavod ministrstvu za okolje in prostor predlagal izreden odstrel, ki je bil pred dnevi že izveden“. Zagotavlja, da to ni konec poti in da bodo še razmišljali o nadaljnjih ukrepih.
'Najprej pokličite policijo!'
Na Zavodu za gozdove so nam sicer pojasnili, da bi morali prebivalci v primerih, ko se medved približa naselju, takoj obvestiti policijo. V takšnih primerih namreč obstaja velika možnost srečanja z ljudmi in posledično nevarnost napada ali povzročanja škode, je za 24ur.com pojasnil Tone Lesnik.
Policija nato obvesti interventno skupino, ki medveda izsledi, nato pa ugotovi njegovo starost, velikost in kakšno nevarnost predstavlja. Na podlagi tega se nato odločijo, kaj storiti z njim. Možnosti so tri: odlov, kar pomeni, da medveda uspavajo in ga odpeljejo, odstrel, kar pomeni, da ga ustrelijo, ali pa plašenje, lahko pa ga prepeljejo tudi v živalski vrt. Skupina je sicer na podlagi sklepa ministrstva dolžna ukrepati vedno, ko je ogrožena imovina oziroma življenje, je razložil Smrekar.
Na vprašanje, zakaj so v primeru medveda na Rožniku ukrepali tako hitro in učinkovito, medtem ko se drugje tako dolgo nič ne premakne, je Lesnik dejal, da je k temu pripomoglo že nenavadno dejstvo, da se je medved pojavil sredi prestolnice. Zaradi veliko ljudi je tako predstavljal tudi večjo nevarnost. Poudaril pa je tudi, da interventna skupina dobi zelo veliko klicev glede tega, zato mora presojati, kateri so pomembnejši.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.