Pred vladno stavbo na Gregorčičevi ulici v Ljubljani je bilo zjutraj vse mirno. Da se nekaj obeta, so kazale pripravljene ograje in obvestila na avtomobilih, ki so bila parkirani na omenjeni ulici. "Spoštovani stanovalci!" je pisalo na vrhu belega obvestila, ki ga je pustil Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz). Z njim so stanovalce opozarjali, da bo danes potekal organiziran protestni shod proti ukrepom vlade in jih prosili, da svoja vozila umaknejo. "Za morebitna parkirana vozila bomo naročili odvoz na naše stroške. Avtomobili bodo prestavljeni na parkirišče v Tivoli," je pisalo na obvestilu.
Čeprav je bil shod napovedan pet do dvanajstih, so se nekateri udeleženci začeli zbirati že okoli enajstih. Na tleh so pisali transparente in mirno čakali na začetek. Za prvi bučni prihod so poskrbeli delavci Doma starejših občanov Fužine, ki so pred vlado prišli z velikimi transparenti in piščalkami. Ker je bilo na ulici še nekaj avtomobilov, jih je pajek, kot je bilo napovedano, odstranil.
Nekaj pred dvanajsto uro so Gregorčičevo ulico preplavili ljudje različni starosti in poklicev, vsem pa je bilo skupno, da se z vladnimi ukrepi ne strinjajo. "Vemo, da smo več vredni. Jaz upam, da nas bodo slišali. Zaenkrat smo ugotovili, da otroci v vrtcu bolje poslušajo kot oni," je za 24ur.com dejal eden izmed udeležencev shoda.
Tudi danes je bilo še kako pereče vprašanje, kdo bo stavko plačal. "Nobene dileme ni. Institucije, kjer se je stavkalo, pač ne bodo dobile sredstev za en dan za plače v tem mesecu," je danes vnovič zatrdil predsednik vlade Janez Janša. Rok Cvetko, sekretar Policijskega sindikata Slovenije, pa je prepričan, da stavka nanj ne bo imela ne kratkoročnega ne dolgoročnega vpliva. "Naši stavkajoči bodo za udeležbo tukaj vsi plačani,“ je dejal. Varčevanje pa je tisto, ki ga bodo občutili. "Ukrepi, ki jih je zdaj vlada predlagala, so popolnoma nesprejemljivi za oba policijska sindikata in po našem mnenju je dialog praktično nemogoč," je dejal.
Udeleženci protesta so bili dobro razpoloženi, med njimi so bili precej dobre volje tudi poklicni gasilci. A ko je tema nanesla na vladne ukrepe, so postali bolj resni. Aleksander Ogrizek, predsednik sindikata poklicnih gasilcev, je dejal, da jih vlada izigrava. "Gasilci niso samo gasilci, gasilci so vozniki, potapljači, pirotehniki," je povedal. Napovedal je, da bodo vztrajali pri svojem in izpostavil, da gasilci nikoli ne zatajijo in so zmeraj pripravljeni pomagati ljudem. Na vprašanje, ali ima v svojem proračunu še kaj prostora za varčevanje, je odgovoril: "Dvomim“. Po njegovem mnenju je tudi pri njegovih sodelavcih položaj podoben. "Gasilec nima več kaj dati. Lahko da le še uniformo," je dodal.
Med bolj opaznimi protestniki so bile medicinske sestre, saj so nosile razprte modre dežnike. Jelka Mlakar, predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije, je dejala, da so danes, ko so kolegicam in kolegom dajali navodila, posebej poudarili, da ta stavka ni uperjena zoper državljane Slovenije, ampak zoper vladne ukrepe in vlado. "Aroganca te vlade pri pogajanjih, kakršna je, nas v bistvu navaja na to, da ne bomo na cesti samo danes, ampak tudi jutri in pojutrišnjem," je dejala. Seveda v primeru, da tudi novi pogovori ne bodo obrodili sadov.
Kaj pa očitki, da delavci v javnem sektorju niso krize niso občutili v taki meri kot drugi delavci?
"To ravno ne drži," je dejal Cvetko, sekretar Policijskega sindikata Slovenije. Spomnil je, da so že v stavki leta 2010 Pahorjevi vladi dokazali, da je plača slovenskega policista od leta 1996 do leta 2010 realno padla za 67 odstotkov. Dodal je, da so se javni uslužbenci od leta 2000 naprej odrekali marsikateri pravici, ki bi jo že morali pridobiti. "In ta denar je do zdaj nanesel krepko čez milijardo v zadnjih štirih, petih letih,“ je povedal.
Vsi naši sogovorniki so bili zadovoljni z današnjo udeležbo na ljubljanskem shodu. "Izredno sem zadovoljen,“ je dejal eden izmed njih. Pri tem pa je dodal: "Vlada je stisnila rep med noge in šla na Ptuj. Kar je tipično za neoliberalizem, ki pobere denar, potem pa gre na svoje jahte ali pa na Ptuj."
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.