
"Ljubljana je absolutno zanimiva za tuje turiste, tako glede na odzive, ki jih dobimo na turističnih centrih po tem, ko že pridejo, kot tudi glede na ostale statistike ter povpraševanje vnaprej,“ pravi Petra Stušek, vodja področja odnosov z javnostmi pri Turizmu Ljubljana. Kot pravi, v teh dneh turistično informacijske centre obišče tudi po 2000 ljudi na dan. Pri tem velja, da povprečno vstopi le vsak deseti turist, torej se groba ocena vzpenja tudi do 20.000 turistov dnevno. Toliko je obiskovalcev, ki niso meščani Ljubljane, pojasnjujejo.

Največ je Italijanov, na drugem mestu so Nemci, na tretjem pa se izmenjavajo Srbi, Hrvati in Angleži. Pri slednjih zaradi novega nizkocenovnega letalskega prevoznika oktobra pričakujejo dodaten porast. Zanimivo je, da se med prvimi desetimi nahajajo tudi Japonci in Američani, ki imajo tudi nadpovprečno dobo bivanja, in sicer ta znaša 2,3 dneva. Zelo na robu se kljub krizi držijo Španci.
Turistom všeč arhitektura in vzdušje ob Ljubljanici, Grki skritizirali predrago vzpenjačo
Ko smo se sami podali na ulice prestolnice, smo bili tudi sami presenečeni nad velikim številom turistov. Na praktično vsakem vogalu je kljub peklenski vročini stal bodisi par bodisi skupina poletno razpoloženih radovednežev. Nekateri so z odprtimi usti poslušali svoje vodiče pred mestno hišo, drugi so z zemljevidi v rokah iskali Prešernov trg, nas pa je zanimalo, kakšna je pravzaprav Ljubljana skozi njihove oči.

Edina bolj pogosta težava turistov: Kje naj parkiram?
"Obiskovalci Ljubljane najpogosteje iščejo informacije o konkretnih zadevah, kot so tako imenovani "must sees“ v Ljubljani: kaj naj si ogledajo, kako se pride na grad, kako vozijo ladjice,“ pojasnjuje Stuškova in dodaja, da je med znamenitostmi na prvem mestu grad, sledi Zmajski most, nato tržnica, stolnica in Stara Ljubljana na splošno. Na vprašanje, kakšne so sicer največje težave turistov, je odgovorila, da težav načeloma nimajo, njihovo najpogostejše vprašanje pa je, kje parkirati. "Sicer pa na naših Turistično informacijskih centrih zaznavamo v največji večini pozitivne odzive,“ pravi in pojasnjuje, da tujci radi pohvalijo čistočo, sproščeno atmosfero, naše znanje tujih jezikov ter veliko dogajanja na ulicah.

Slovenci poznamo Tromostovje in Plečnika, kaj pa drugo?
Kot še pravijo turistični delavci, je Ljubljana zanimiva tudi za domače obiskovalce, ki prihajajo iz drugih koncev Slovenije. "Mislim, da Slovenci res premalo poznamo Ljubljano,“ pravi Stuškova in dodaja, da vsi rečemo, da je lepa, da je Plečnik delal Tromostovje, o drugih detajlih pa ne vemo več veliko. Slednje se vidi tudi po navdušenju slovenskih obiskovalcev, ki na vodenih ogledih zvedo mnogo novega o, kot bi rekel župan, "najlepšemu mestu na svetu“.
Še nekaj statistike:
Po podatkih SURS, ki so za Ljubljano trenutno na voljo za termin od začetka januarja do konca maja 2012, je bilo zabeleženih 137.622 prihodov obiskovalcev, ki so v Ljubljani prespali in realizirali 266.423 nočitev. V primerjavi s petimi meseci leta 2011 pomeni to 9,3 odstotka več prihodov in 8,6 odstotka več nočitev, kar je, upoštevaje dejstvo, da je bilo leto 2011 rekordno, imeniten rezultat. V povprečju ostajajo 1,93, kar pomeni približno dve noči oziroma tri dni.
Po ocenah TIC, osnovanih na dnevnem zajemanju podatkov o številu nočitev v ljubljanskih nastanitvenih zmogljivostih, je začasni julijski podatek o številu nočitev v Ljubljani 121.470, kar je za 16,7 odstotka več kot julija lani, ko je bilo v Ljubljani po podatkih SURS 104.051 nočitev.
KOMENTARJI (244)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.