Prometni minister Patrick Vlačič naj bi bil bil soudeležen pri kršenju prometnih predpisov, poroča današnji Dnevnik. Iz posnetkov nadzornih kamer Logatec–Vrhnika naj bi bilo razvidno, kako je ministrovo vozilo z veliko hitrostjo in z modro lučjo prehitevalo prometni zastoj kar po odstavnem pasu avtoceste.
Čez nekaj časa pa je za ministrovim vozilom pripeljalo tudi reševalno vozilo, po poročanju Dnevnika pa naj bi prav ministrovo vozilo z vožnjo po odstavnem pasu onemogočalo hiter prevoz ponesrečenca v bolnišnico.
Kaj je laž in kaj resnica?
Minister naj bi tako zavajal javnost, saj je v ponedeljek trdil, da sta z voznikom modre utripajoče luči uporabila, ker se je v zastoju zagozdilo reševalno vozilo in ni moglo nikamor in mu je potem Vlačičev voznik Roman Krošl z modrimi lučmi delal pot. Ta izjava je problematična, saj zakon v tem primeru ne predvideva uporabe modre luči, ker varovanje in vožnja ministra spadata v 4. kategorijo. Ministrovo vozilo naj bi tako še pred rešilcem vozilo po odstavnem pasu z veliko hitrostjo.
Kaj se je dogajalo?
Na primorski avtocesti se je na odseku Logatec–Vrnika v smeri Ljubljane okoli 18. ure zgodila prometna nesreča, zaradi katere so nastajali večkilometrski zastoji. Na nadzornih kamerah Darsa je razvidno, da je v uri in pol (od 18.00 do 19.30), kolikor je dolg posnetek, večina voznikov čakala v zastoju. Le nekaj vozil je zastoj prehitevalo po odstavnem pasu in eno izmed njih je bil črn audi A6, v katerem je bil Vlačič, še poudarja zgoraj omenjeni časnik.
Vlačič: Nisem odredil posebne signalizacije
"Ponoviti moram, da nikoli nisem odredil namestitve posebne signalizacije v avtu ali naročil njene uporabe. Magnetna modra luč, ki je v avtomobilu ministrstva za promet, je bila kupljena leta 2004. Z mojo vednostjo je bila ta signalizacija uporabljena za pomoč reševalnemu vozilu. Seveda pa dopuščam tudi možnost, da je bila ta naprava uporabljena brez moje vednosti,“ so za 24ur.com posredovali odgovor s prometnega ministrstva.
"Dejstvo je, da se v vožnjo svojega voznika nikoli nisem poglabljal, saj je ministrstvo za promet za izvajanje protokolarnih prevozov sklenilo pogodbo s specializiranim podjetjem Protokol, d. o. o., od katerega sem pričakoval, da bodo moji prevozi na želeno destinacijo varni, pravočasni in zakoniti. Zato sem tudi domneval, da moj voznik v celoti sledi pravilom, ki veljajo za protokolarne prevoze varovane osebe 4. stopnje. Ima namreč dovolj izkušenj, saj je pred tem isto delo opravljal za ministra dr. Milana Zvera,“ je še dejal minister.
Kamere mesta nesreče niso pokrivale
Na novinarsko vprašanje, ali je vozilo ministra Vlačiča vozilo pred reševalnim vozilom in s tem oviralo promet ali pa je vozilo za njim, so na prometnem ministrstvu za 24ur.com potrdili, da je "vozilo ministra v nadaljevanju, kar ni vidno na posnetkih, pomagalo reševalnemu vozilu iz zagozdene situacije, kot je opisal minister. Nadzorne kamere so nameščene pred mestom nesreče in ne kažejo situacije, ki jo je v odgovoru novinarju opisal minister. Mi nismo imeli nobenih zadržkov pri posredovanju posnetkov nadzornih kamer Darsa in to smo tudi novinarju (Dnevnika) takoj povedali. Kar se tiče samega mesta nesreče, pa se je izkazalo, da ga kamere ne pokrivajo.“
Dejali so še, da ob tem dogodku ni bila uporabljena kartica ministra, ki mu sicer omogoča pomoč Slovenske policije in prednostno vožnjo pod določenimi pogoji, saj je minister za promet varovana oseba po 4. stopnji.
S podjetjem Protokol bodo prekinili pogodbo
Na prometnem ministrstvu so za 24ur.com še dejali, da je za varno vožnjo in sledenje prometnim predpisom odgovorno predvsem podjetje Protokol in voznik sam.
Pogodba s podjetjem Protokol se izteče 22. junija, zaradi narušenega medsebojnega zaupanja pa pogodbe ne bodo podaljšali. Voznik bo tako po mnenju ministrstva tudi moral sprejeti odgovornost za storjeno dejanje. Odločitev, da voznik pelje po odstavnem pasu, je bila zgolj njegova.
Kaj pravi zakonodaja?
V zakonu o varnosti cestnega prometa je opredeljeno, da vozniki, ki opazijo modro luč, morajo takoj dati prosto pot vozilu, ki daje tak znak. Vozniki se morajo z vozili umakniti k robu vozišča, če je zaradi neovirane vožnje vozila s prednostjo potrebno, morajo ustaviti ob robu ali zunaj vozišča, drugi udeleženci cestnega prometa se morajo umakniti z vozišča.
Voznikom vozil s prednostjo, vozil za spremstvo in vozil v spremstvu sicer ni treba upoštevati prometnih pravil in prometne signalizacije, vendar morajo voziti na tak način in s takšno hitrostjo, da ves čas obvladujejo vozilo in da ne ogrožajo drugih udeležencev cestnega prometa ali njihovega premoženja.
Zakon tudi jasno navaja, da so naprave za dajanje svetlobnih in zvočnih znakov lahko nameščene samo na vozilih, na katerih jih je dovoljeno uporabljati. Z globo najmanj 500 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki nepooblaščeno uporablja posebne svetlobne ali zvočne znake. Z globo najmanj 8.000 evrov se za ta prekršek kaznuje pravna oseba in samostojni podjetnik posameznik, odgovorna oseba pa z globo najmanj 800 evrov.
KOMENTARJI (283)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.