
Vlada je poskušala z novim zakonom o soobstoju gensko spremenjenih rastlin z ostalimi kmetijskimi rastlinami, ki ga je DZ sprejel prejšnji teden, skleniti kompromis med dvema možnostima, ugotavljajo pobudniki veta državnega sveta s prvopodpisanim Dragom Žuro. Kompromis, da se pridelovanje gensko spremenjenih rastlin omogoči ali pa v celoti prepove, je po njihovem mnenju nemogoč.

'Vlada se boji tožb'
Vlada je zakon vložila v obravnavo v DZ po nujnem postopku, ker želi preprečiti tožbe proti državi s strani pridelovalcev, ki pridelujejo na integriran ali ekološki način. Boji se namreč, da bi ekološki pridelovalci zaradi pravne praznine od države iztožili odškodnine zaradi prisotnosti gensko spremenjenih rastlin v kmetijskih rastlinah in pridelkih, kjer uporaba le-teh ni dovoljena, še ugotavljajo pobudniki veta.
Po njihovem mnenju za nujni postopek ni bilo nobenega razloga. Če bi poslanci zakon sprejemali po rednem postopku, bi ga lahko obravnavali podrobneje in bolj tehtno. Sprejetje po nujnem postopku pa je vse to preprečilo in v negotovost postavilo vrsto pomembnih odprtih vprašanj, še navajajo državni svetniki v obrazložitvi pobude.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.